Czy Jerzy Owsiak przerzuci się na produkcję parówek?


      I znów stało się tak, że choć mi ani w głowie nie bylo zajmować się tym akurat tematem, sytuacja mnie złapała za gardło i mamy co mamy. A wszystko zaczęło się od tego, że człowiek, o którego istnieniu wcześniej nie miałem nawet pojęcia, twórca komunikatora Gadu-Gadu nazwiskiem Łukasz Foltyn, jak się okazuje, po raz już enty zwrócił publicznie uwagę na fakt, że działalność Jerzego Owsiaka jest czystym, niczym nieskażonym oszustwem, i to wcale nie najbardziej dlatego, że on zebrane przez te biedne dzieci i sterroryzowane instytucje pieniądze wydaje na własne przyjemności, ale przez to, że owa rzekoma „świąteczna pomoc” nie jest żadną pomocą, lecz wyłącznie czysto biznesowym geszeftem , od innych różniącym się tylko tym, że jest bardziej skuteczny.
      Przeczytałem wypowiedź Foltyna uważnie i z autentyczną satysfakcją, to jednak co mnie w niej uderzyło najbardziej to nawet nie fakty takie choćby jak ten, że to co z wielkim hukiem uda się Owsiakowi w tym roku zebrać, to zaledwie promil – to promil w sensie dosłownym – tego, czym każdego kolejnego roku polską służbę zdrowia zasila państwowy budżet, lecz to, że chyba po raz pierwszy raz od samego początku owego przekrętu, sprawa zyskała charakter jak najbardziej publiczny. Swój tekst opublikował Foltyn jak zawsze na Facebooku, to jednak na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że choć oczywiście jego słowa spotkały się ze zwyczajowym hejtem, to dziś ów hejt jest o tyle szerszy i głębszy, że jego wypowiedź  komentowana jest znacznie powszechniej niż kiedykolwiek wcześniej i wcale nie koniecznie pod hasłem „precz z faszyzmem”. A to moim zdaniem musi świadczyć o tym, że coś się najprawdopodobniej jednak tym razem zmienia.
     Mimo to jednak, nie myślałem o tym, by się wyliczeniami Foltyna zajmować, choćby ze względu na swoje dawne już postanowienie, że z Owsiakiem tu już koniec. I oto, proszę sobie wyobrazić, przyszła do mnie moja córka i poinformowała mnie, że sieć komórkowa Play, z której ona korzysta, poinformowała ją właśnie, że w związku ze zbliżającą się niedzielą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z każdej wpłaty na konto firmy dokonanej przez aplikację, jedna złotówka zostanie przekazana na biznesowy projekt Owsiaka. Ponieważ moje dziecko wszystkie swoje dotychczasowe zobowiązania wobec Playa realizuje przez aplikację właśnie, a jednocześnie całą swoją działalność dobroczynną realizuje w skrytości swojego serca, a nie na dźwięk trąb, zmuszona została do tego, by ten jeden jedyny raz nie korzystać z aplikacji, ale wykonać zwykły przelew. Mnie natomiast w tym samym momencie nie dość, że się przypomniało owo wyliczenie Foltyna, to jeszcze nie mogłem nie zwrócić uwagi na fakt, że w istocie rzeczy ów WOŚP zbliża się szybkimi krokami, jako że gdzie się praktycznie znajdę, jestem o tym informowany. I w tym momencie pomyślałem sobie, że skąd ja tak naprawdę mogę mieć pewność, czy nie jest tak, że i ja – tym razem zupełnie nieświadomie – płacąc za cokolwiek, jednej złotówki z moich pieniędzy nie przeznaczam na biznes Jerzego Owsiaka. Jaką ja mam mianowicie gwarancję, że choćby firma Orange, części z niedawno przeze mnie zapłaconego rachunku nie wysłała na konto fundacji Owsiaka? Skąd mogę mieć spać spokojnie, bo rachunek, który płacę za oglądanie meczy Premier League nie został właśnie tak podzielony, by jego część została wysłana na przyszłoroczny festiwal Rock’n’Poland? Czy to jest wreszcie możliwe, że gdy dziś kupowałem w Lidlu kawę i tabletki do zmywarki, Niemcy uznali za stosowne podlizać się tym, którym podlizać się wypada, i choćby głupiej złotówki z moich pieniędzy nie wysłali Owsiakowi właśnie?
      Z tego co bowiem od lat obserwuję, a mam wrażenie, że z każdym rokiem sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna, w publicznej przestrzeni jest coraz mniej miejsc, do których ów moralny terror jeszcze nie dotarł.
      A więc stało się tak, że się złamałem i postanowiłem zająć się tym strasznym kłamstwem, i proszę sobie wyobrazić, że w międzyczasie nawet wysłałem również odpowiedni tekst do „Warszawskiej Gazety”, który tu postaram się umieścić jeszcze przed ową straszną niedzielą.
      Ponieważ jednak głównym tematem tej notki jest to co po raz kolejny powiedział nam Łukasz Foltyn, oraz, zupełnie niespodziewanie, nadzwyczaj szeroka publiczna reakcja na jego słowa, pomyślałem że wrzucę tu cały wywiad, jakiego udzielił on – uwaga, uwaga – „parówkowemu” portalowi natemat.pl. A to, że oni jako pierwsi zareagowali i to jeszcze w taki sposób, zdecydowanie o czymś musi świadczyć.


Pana wpisy sugerują, że daleko panu do WOŚP, bliżej do NFZ. Na kilka tygodni przed finałem WOŚP krytykuje pan tę inicjatywę i Jurka Owsiaka. Jest pan rzecznikiem NFZ, dostał pan posadę w rządzie?

Po pierwsze, to na temat WOŚP piszę od dawna, wręcz od wielu lat, i nie tylko w okolicach finału. Tym razem zrobiło się o tym głośno, bo tematem zainteresowali się dziennikarze.
Cieszę się, że ta sprawa zaistniała w mediach, dotychczas pisałem dla wąskiego grona. Mam też negatywne konsekwencje swoich publikacji, bo jednak atakują mnie hejterzy – a przecież "Prawdziwa cnota krytyki się nie boi". Poza tym, niech mnie przekonają, że nie mam racji.

Czyli to nie jest tak, że jest pan zamknięty na jakąkolwiek dyskusję?

Nie, dziś nawet napisałem, że zmienię o 180 stopni pogląd na WOŚP, jeśli pokażą mi jakiś szpital w Polsce, w którym faktycznie brakuje sprzętu.

Przejrzałam komentarze. Internauci już znaleźli szpital w Białymstoku. W 2012 roku miasto odmówiło zakupu rezonansu. Skontaktowałam się też z prezesem Polskiej Misji Medycznej, ordynatorem Oddziału Ratunkowego w Bochni, lekarzem Jarosławem Gucwą. Zapytałam, jak sprawa sprzętu od WOŚP wygląda z jego perspektywy. Odpowiedział: "Z mojej wiedzy w Polsce nie ma szpitala, który w dowolnym momencie byłby w pełni wyposażony i nie chciał przyjąć np. tomografu".

Taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca. Jeśli w szpitalu brakowałoby sprzętu ratującego życie, to stanowiłoby to zagrożenie życia. Taka placówka nie miałaby prawa wykonywać kontraktu z NFZ, to byłaby sprawa dla prokuratora. A podkreślam, że od WOŚP szpitale najczęściej otrzymują drobny sprzęt, tomografy to rzadkość.

Osiem tomografów WOŚP przekazało polskim szpitalom. Jeden z nich kosztuje około trzy mln zł.

To było osiem tomografów w całej historii WOŚP. Natomiast zwykle zakupują kilkaset sztuk kardiomonitorów, jeden kosztuje dwa tysiące złotych. I chce mi pani powiedzieć, że jak brakuje dwóch tysięcy, to mimo że życie pacjenta jest zagrożone, to szpital czeka na pomoc od WOŚP, a nie che mu pomóc np. samorząd czy Ministerstwo Zdrowia?

Szpitalny sprzęt najczęściej jest marnej jakości. Lekarz tłumaczył mi, że tomograf średnio zużywa się po dziesięciu latach, a firmy nawet nie produkują do tego sprzętu części zamiennych.

To możliwe, że tych osiem tomografów od WOŚP pewnie już w ogóle nie pracuje.

To oznacza, że nawet jeśli w szpitalach jest sprzęt, to kiepskiej jakości, uszkodzony. Tomografy są łatane gumą arabską, karetki mają przebieg po ponad 900 tys. km.

Nie neguję tego, że szpitale potrzebują więcej sprzętu, zwłaszcza lepszego. Neguję natomiast to, że brakuje sprzętu. To subtelna, ale zasadnicza różnica.
Chodzi mi o to, że nie ma takiej sytuacji, że szpital nie może zdobyć sprzętu, bo – wbrew pozorom – ma po pierwsze własne środki, wiele szpitali ma nadwyżki finansowe. Po drugie – dyrekcja ma możliwość zaciągnięcia kredytu, który i tak koniec końców spłaci państwo, a nie WOŚP.
Po trzecie, to same samorządy robią zakupy, przekazując dotacje, po czwarte – Ministerstwo Zdrowia udziela szpitalom wsparcia i po piąte – Unia Europejska – z tego co wiem – sfinansowała zakupy sprzętu wielokrotnie większe niż WOŚP, a niewspółmiernie mniej się o tym mówi...
Sam WOŚP nie działa tak, że szpital dzwoni i informuje, że na jutro potrzebuje sprzęt, tylko raz na pół roku robi przetargi i rozsyła te sprzęty. One są dodatkiem i nie ratują sytuacji szpitala. Może pozwolą trochę pieniędzy zaoszczędzić szpitalowi, ale może je przeznaczyć np. na premie dla dyrekcji.

Czyli pana boli to, że rodzice np. dzieci często powtarzają, że "sprzęt WOŚP uratował im życie"?

No właśnie, weźmy to zdanie "Sprzęt WOŚP uratował życie". To jest manipulacja. Po pierwsze to sam sprzęt nie leczy, więc jeżeli już, to trzeba powiedzieć: "Sprzęt WOŚP razem z lekarzami".
Ostatnio czytałem wywiad z dyrektorem szpitala i mówił, że koszty płac personelu to 80 proc. jego działalności. Czyli życie ratuje nie tylko sam sprzęt. Inna sprawa, zasadnicza – to trzeba by udowodnić, czy faktycznie szpital nie mógł tego sprzętu zakupić sam, ani nie chciały mu w tym pomóc organy do tego zobowiązane, samorządowe i Ministerstwo Zdrowia. Trudno sobie taką sytuację wyobrazić…

Wolałby pan, żeby środki, które zbiera Jurek Owsiak, były przeznaczane np. na płace dla pielęgniarek czy lekarzy?

Nie, to też byłby absurd. Uważam, że jeżeli ktoś chce pomagać, to niech pomaga tym, którzy wołają o pomoc. Przecież takich apeli ludzi w potrzebie jest wiele. Np. na leki, których NFZ faktycznie nie refunduje. A żadnych apeli szpitali o sprzęt nie widziałem.
To byłby wstyd dla samorządu i państwa, i afera na całą Polskę – że rząd nie chce zakupić sprzętu ratującego życie, dlatego do takich sytuacji nie dochodzi. A słyszała pani o sprzęcie wartym kilkadziesiąt milionów, który stoi nieużywany?

Czyli pana zdaniem WOŚP powinien wspierać ludzi, którzy na przykład apelują o pomoc na Pomagam.pl czy Zrzutka.pl?

Na przykład. Jest bardzo wielu pacjentów w Polsce, których się nie leczy, ale nie dlatego że brakuje sprzętu, ale nowoczesnych leków. I to rzeczywiście byłoby pomaganie komuś, kto potrzebuje pomocy, a nie ma zapewnionego leku.
W pewnym sensie WOŚP nie pomaga ludziom, tylko państwu. To, co robi Orkiestra nie podlega działalności charytatywnej, bo ta definiowana jest jako pomoc osobom w potrzebie.

Chciałby pan, żeby WOŚP nie wspierał NFZ-tu?

Tak. WOŚP dokładając swoją jedną tysięczną przejmuje wszystkie niemalże "zasługi" za to, co robi NFZ. I później powtarza się, że to WOŚP ratuje życie. Nikt nie mówi, że to NFZ uratował mu życie.

Dlaczego tak panu przeszkadza WOŚP?

Dlatego, że wokół WOŚP jest wielki i fałszywy rozgłos. Jest to przechwalanie tej organizacji, kosztem tego, co robi tutejszy system. Jest to wręcz ośmieszanie nas, płacących składki. A ja płacę składki i nie chcę, żeby ktoś mnie ośmieszał, że to nic nie daje. Głosi się, że dopiero WOŚP ratuje życie – chociażby z tego względu.

Brytyjski fundusz zdrowia reklamuje się np. podczas Igrzysk Olimpijskich. Oni z dumą pokazywali, że mają system publicznej ochrony zdrowia.
A u nas nie ma żadnej reklamy. A w pewnym sensie NFZ potrzebuje takiej kampanii PR-owej, żeby też pokazali, ile operacji robią, ile żyć ratuje np. pogotowie ratunkowe. To kosztuje olbrzymie pieniądze, setki razy większe niż zbiórki WOŚP, ale tego się nie widzi... Albo to też "zasługa WOŚP".

Upewnię się tylko raz jeszcze – na pewno nie pracuje pan dla NFZ? Bo robi pan czarny PR WOŚP a promuje NFZ.

Nie. Uważam, że interes publiczny wymaga tego, żeby przedstawić prawdę.

A nie uważa pan, że pisanie takich komunikatów o WOŚP szkodzi nam wszystkim?

Sformułowanie, że "WOŚP jest szkodnikiem służby zdrowia" – jest wyrwane z kontekstu. Napisałem, że ludziom miesza się w głowach, sądzą oni, że składki nic nie dają. Większość osób pisze, że "NFZ nic nie daje" i "moje dzieci uratował WOŚP". Jeśli tak dzieciom mówimy, to WOŚP przyczynił się do tego, że mamy jedne z najniższych nakładów na służbę zdrowia.

Niech pan rozwinie.

Politycy zamiast dbać o to, by zwiększyć budżet na służbę zdrowia, to wolą się pokazać na finale WOŚP-u.


No nie wszyscy politycy. 
Prawica krytykuje Owsiaka.

Nie, wszyscy politycy wspierają WOŚP. Prezydent Duda przekazuje rzeczy do licytacji. Premier Szydło także wsparła zbiórkę, minister Radziwiłł wystawił na aukcji spotkanie ze swoją osobą itp.
Żaden polityk w Polsce nie śmie krytykować WOŚP czy Owsiaka, a przecież on ich ośmiesza. Robi z nich… złodziei, skoro składki na NFZ nie dają nic, a WOŚP dokładając 1/1000 robi wszystko…

A pan dorzuca się do skarbonki WOŚP?

Daję, bo muszę. Nie da się w dniu finału przejść przez ulicę nie dając nic do puszki WOŚP.

Nie, przecież może pan powiedzieć wolontariuszom to, co napisał pan na Facebooku. Myślę, że nikt pana siłą do puszki nie zagoni.

Jest to szantaż moralny. Nie życzę sobie, żeby WOŚP dla mnie kupował sprzęt, wolę wymóc to na NFZ. Ale nie ma wyboru. To jest tak, jakby jakaś firma wysłała pani towar, a później kazała za niego zapłacić.
Owsiak wyświadcza nam usługę, dokłada swoją malutką cegiełkę i ja już nie mam wyboru. Skoro mogę kiedyś potrzebować sprzętu, to muszę dawać. I większość ludzi wychodzi z takiego założenia.

Pan się naprawdę czuje zaszantażowany przez Jurka Owsiaka? Przecież nie musi pan wrzucając na WOŚP dorzucać kartki: "Ja, niżej podpisany wsparłem WOŚPi w razie gdy znajdę się w szpitalu....".

Ale czuję się zobowiązany moralnie. I myślę, że tak samo czuje się większość osób. Skoro Owsiak dla nas robi zbiórkę i pomaga szpitalom, to my musimy się do tego dołożyć. Wyświadcza usługę – chcąc nie chcąc – my z tego korzystamy.

Czyli jest pan osobą honorową. Mógłby pan nie dać, a później w szpitalu korzystać ze sprzętu oznaczonego czerwonym serduszkiem.

Jestem honorowy jak większość. Poza tym najcześciej wolontariuszami są dzieci i trudno byłoby im tłumaczyć całą tę sytuację.

W sieci piszą o panu: "nie ma serca, dołączył do prawicy, która hejtuje Owsiaka i WOŚP, nie potrafi komunikować się z ludźmi".

Służba zdrowia to nie jest kwestia dobrego serca, tylko po prostu odpowiedniej organizacji i finansowania. Dobrym sercem nie uzdrowimy pacjentów. A wielu z nich potrzebuje, żeby służba zdrowia była lepiej opłacona, żeby było więcej etatów. I to ich uleczy. A nie nasze dobre chęci i organizowana raz do roku impreza, która jest głównie dla nas, nie dla chorych.

Chcący czy niechcący robi pan WOŚP i Owsiakowi czarny PR. Nawet jeśli uważa pan, że pieniądze, które zbiera WOŚP nie powinny być przeznaczane na sprzęt, bo pana zdaniem, tego jest w szpitalach w nadmiarze, ale bezpośrednio na osoby potrzebujące, to i tak szkodzi pan WOŚP i zniechęca pewnie jakąś część Polaków, żeby przekazywać pieniądze. Robi pan niedobrą robotę.


Jeszcze raz – sprzętu nie ma w nadmiarze, tylko go nie brakuje. I szpitalom nie zabraknie środków na ich zakup, jeśli naprawdę jest to sprzęt niezbędny do ratowania życia.
Co do mojej krytyki organizacji – to i tak wiele osób daje na WOŚP na przekór. Więc pewnie znowu będzie rekord, chyba że przeszkodzi w tym zakaz handlu w niedzielę i mniej ludzi będzie w centrach handlowych. Na szczęście dla WOŚP nigdy nie zawodzą osoby wychodzące z kościołów.
Po drugie uważam, że dobre będzie i dla służby zdrowia, i dla WOŚP, jeśli powiemy sobie prawdę. Żyjemy wierząc w bajki o tym, że zbiórka organizowana raz w roku uzdrawia służbę zdrowia... Korzyści z tego jednego promila, który dokłada WOŚP, są mniejsze niż straty wynikające z tego, że ludzie błędnie myślą o służbie zdrowia, jej finansowaniu, że uważają, że składki nic nie dają, a WOŚP dużo.

Myśli pan, że to przez WOŚP mamy niskie nakłady na służbę zdrowia, dobrze rozumiem?

Między innymi. Bo ludzie zamiast naciskać na polityków, by zwiększyli środki na służbę zdrowia, uważają, że Owsiak naprawia tę sytuację. I że to załatwia sprawę.
A sądzę, że to negatywne. Prawdziwa cnota krytyki się nie boi. I jeżeli racje ma WOŚP, to sama się obroni. Do tej pory praktycznie żadnej krytyki WOŚP nie było, obowiązywał zbiorowy zachwyt. To niezdrowe z zasady, bo wszystko, co jest poza krytyką z czasem ulega zepsuciu…

       I to tyle. Moim zdaniem, rozmowa ta jest nadzwyczaj ciekawa, podobnie jak ciekawe są diagnozy Foltyna, to jednak co tu robi wrażenie największe, to – zakładając, że ona jest szczera, a tak mam prawo podejrzewać – autorka tej rozmowy w sposób niemal doskonały reprezentuje zawzięte do granic możliwości zidiocenie znacznej części opinii publicznej. To w jaki sposób ona jest odporna na wszelkie możliwe argumenty, robi autentyczne wrażenie, ja jednak, jak to jest ze mną zazwyczaj, wciąż wierzę, że od tego muru szaleństwa stopniowo będą się odrywać kolejne cegły.


Na koniec stały ostatnio komunikat. Kto ma życzenie komentować na naszym blogu, niech najpierw zgłosi swoje uczestnictwo mailowo pod adresem k.osiejuk@gmail.com i wtedy powiem, co dalej.

Komentarze

 1. Ten Play to jeszcze nic. mBank to jest dopiero miłość do Owsiaka. Tam cały rok serduszka latają po serwisie transakcyjnym i to już od dwóch trzech lat.

  W nowej wersji serwisu natomiast dosłownie na pulpicie, przy głównym numerze rachunku osobistego jest link "przelej na WOSP", zaraz obok "przelej na własne". I nikt nie pyta, czy ktoś tego chce czy nie, taki jest domyślny widok dla każdego klienta. Plus oczywiście teraz w wiadomościach, że "Wielki Finał" już 12 stycznia.

  A mnie tylko zastanawia, co musi stać za takim wsparciem ze strony niemałej przecież niemieckiej grupy Commerzbank.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @marcin d.
   Ten Foltyn bardzo ładnie to wszystko pokazuje. I w swoim oryginalnym tekście no i tu w tym wywiadzie. Niestety nie mam linku do tego co on napisał na swoim Facebooku, ale bardzo mi się podobało to, jak on zwraca uwagę na fakt, że WOŚP kupuje całą kupę drobnego, taniego sprzętu, tylko po to, by tego było maksymalnie dużo i by te nalepione serduszka terroryzowały ludzi z każdego kąta. Efekt jest taki, że wiele osób - sam znam takich - jest przekonanych, że gdyby nie Owsiak, służba zdrowia w Polsce przestałaby istnieć.

   Usuń
  2. @toyah
   No cóż, zawsze lubiłem gadu-gadu, to był świetny komunikator :) Więc tym bardziej cieszy, że jego autor prezentuje też podstawy logicznego myślenia i dzisiaj. Oraz zwykłą zdolność obserwacji.

   Oni są sprytni w ten prymitywny sposób, w jaki zawsze działają im podobni. Tanie emocje, za to silne i szeroko dystrybuowane. Do tego trochę manipulacji i nikt nam nie podskoczy. A jak spróbuje, to się dowie, że dzieci nie kocha i nie chce pomóc biednej służbie zdrowia.

   Trzeba o tym mówić i przypominać. Inaczej legitymizujemy patologię, która trwa.

   Usuń
 2. Jeszcze jedno, w tym wywiadzie jest bardzo uderzające, bo niestety celne spostrzeżenie "Na szczęście dla WOŚP nigdy nie zawodzą osoby wychodzące z kościołów". I to jest dopiero szeroki oraz moim zdaniem smutniejszy temat niż to, że dają ci co oglądają tvn.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @marcin d.
   Mnie to kiedyś bardzo martwiło, ale ostatnio coraz częściej już tylko wzruszam na nich ramionami.

   Usuń
 3. Ten Foltyn kandydował z PSL do Sejmu, poza tym prowadzi portal lewica.pl.
  Głos rozsądku z tamtych rejonów cieszy nawet jakby bardziej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Kozik
   Tego nie wiedziałem. Teraz rozumiem, czemu Owsiak, odpowiadając mu na ten jego wpis, zwraca się do niego per Łukaszu i jest taki rozżalony. Fajnie.

   Usuń
  2. @Kozik
   Poczekamy zobaczymy. Stawiam na to, że to jest skoordynowana zmyłka.

   Usuń
  3. Oczywiście, gdyby pan nie podał tej informacji, że kandydował z PSL, a Gospodarz nie zapodał, że Foltyna jest na ty z Jurasem, to nie snułbym swoich "niezdrowych" podejrzeń.

   Usuń
 4. Łukasz Foltyn kojarzy mi się z S24, pisał tam w latach 2008 -..... Nie wiedziałam, że to twórca gadu - gadu.

  Terror serduszek jest straszny, ja również znam ludzi, którzy uważają, że tylko dzięki WOŚP służba zdrowia funkcjonuje.

  To jest dopiero ośmiornica, ta cała "orkiestra", nomen omen dobre określenie "orkiestra" - tylu różnych grajków, zależności, powiązań. Ciekawe, kto jest prawdziwym dyrygentem. Nazwa całej akcji, myślę, nieprzypadkowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @bozenan
   Ja zawsze uważałem, że to jest nazwa szydercza.

   Usuń
 5. Ja od lat mam firewall'a na WOŚP, jeszcze kiedyś doczytałem sobie życiorys i historię Jerzego O. co mnie przekonało o słuszności decyzji.

  W play zawsze robię ręcznie przelewy bo inaczej dodają koszta 'manipulacyjne" ale rzeczywiście ten szwindel ze złotówką dla Jurasa zauważyłem, w mBanku to samo, ale jak widzę WOŚP to zwalniam żeby nie kliknąć niepotrzebnie...

  Wywiad bardzo sensowny ale argument o moralnym przymusie wrzucania do puszki jakoś do mnie nie przemawia... że Pan Foltyn nie chce ale musi jednak wrzucić te pięć zeta, jak widzi te biedne dzieci albo myśli że jednak będzie musiał skorzystać ze sprzętu z serduszkiem Jurka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Janosik
   Też mi się to nie spodobało, że on twierdzi że wrzuca, bo musi. Mam nadzieję, że to jest tylko zagrywka taktyczna na rzecz silniejszej argumentacji.

   Usuń
 6. To zidiocenie, jak Pan nazwał bierze się chyba ze wszechobecnej już 'kultury obrazkowej'. Może, gdyby Pan Foltyn przekazał to co chciał w formie jakiejś 'ładnej prezentacji' to Pani Dziennikarka nie traktowała by go jako dziwaka w najlepszym przypadku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Pavel
   Możliwe. Pewne jest natomiast, że ona w ogóle go nie słucha.

   Usuń
  2. Jest i prezentacja:
   https://twitter.com/baspiela/status/1215374380399779840?s=19

   Usuń
  3. @Toyah
   Może raczej zabezpiecza się. Przecież nikt nie chce mieć z samego rana przebitych opon w samochodzie.

   Usuń
  4. Ona słyszy ale inny obraz ma wklejony do głowy. Dlatego napisałem o tych obrazkach.

   Usuń
 7. "...wciąż wierzę, że od tego muru szaleństwa stopniowo będą się odrywać kolejne cegły."

  Przeczuwam, że chyba nawet szybciej niż się spodziewamy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ogólnie cały ten mechanizm gnije od kilku lat ale tak wielkiej operacji nie ma jak zatrzymać. O tym jaki jest stan tego wszystkiego świadczą rzeczy jakie tzw. elita w tymkraju wystawia na aucje. Po spacerze z Holland i śmierdzących butach posła przyszedł czas na implanty piersi. https://twitter.com/Piotr_Lis_/status/1215623494693740544?s=19

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepraszam że się powtórzę. Jaka jest różnica między bajkami dla dzieci a bajkami dla dorosłych? (Zagadka mojej żony) W bajki dla dzieci nikt nie wierzy. W bajki dla dorosłych wszyscy.
  No powiedzmy, znakomita większość pod presją, nieświadoma tej presji, podobnie jak Foltyn 'z musu' wrzuca pieniążka dla Wośp (ale ściema). Nie wierzy zaś znakomita mniejszość: autorzy tych bajek i kilku uważnych ich czytelników.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy Rafał Trzaskowski zaprosi Miley Cyrus na uroczyste otwarcie nowej oczyszczalni ścieków?

"Für Deutschland", czyli o metodzie skutecznego uprawiania polityki

A więc Trump, czyli białe Święta?