wtorek, 17 kwietnia 2018

Stairway to Hell


      Obiecałem tu wczoraj, że wrócę do tematów, które pojawiły się w mojej książce o wyprawach na dziewiąty krąg, jednak w międzyczasie dostałem telefon od Michała, który zapewnił mnie, że dziś na portalu prawygornyrog.pl ukaże się moja wypowiedź dokładnie na ten sam temat, muszę nieco zmienić plany i przede wszystkich odesłać Czytelników do tej wypowiedzi, pięknie sfilmowanej i  przygotowanej do publikacji, przez Michała właśnie. Co zatem mam tu do powiedenia w ramach codziennej orki? Przede wszystkim muszę uzupełnic film, który pojawi się niżej pewną erratą. Otóż wbrew temu, co tam powiedziałem, książka „39 wypraw na dziewiąty krąg” zawiera w istocie, nie 38, lecz 39 portretów, natomiast tekst 40 stanowi najbardziej niezwykły suplement. Czemu we wspomnianym nagraniu przedstawiłem sprawy inaczej – trudno jednoznacznie stwierdzić. Osobiście podejrzewam, że winny jest PESEL i związane z nim zagadki.
      Ale jest jeszcze coś. Jak opowiadam na filmie, pierwszy rozdział tej, nieskromnie powiem, niezwykłej zupełnie książki, to historia Michele Ferrero i jego słodkości. Potem droga powoli zmierza w kierunku owego dziewiątego kręgu, ale jeszcze zanim poczujemy ten upiorny chłód, mamy człowieka nazwiskiem  Samuel Truett Cathy. Oto fragment drugiego rozdzału „wypraw”, które wcale nie są przewodnikiem turystycznym.  Zaledwie fragment. Kto ciekawy tego co dalej, niech podejmie męską (ewentualnie babską) decyzję i kupi sobie tę książkę. To będzie krok zdecydowanie w dobrym kierunku.

       Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że gdyby nie styczeń roku 2011, Europa, a z nią i my tu w Polsce, nie dowiedzielibyśmy się o istnieniu czegoś takiego, jak Chick-fil-A, by już nie wspomnieć o człowieku nazwiskiem Samuel Truett Cathy, którego owo Chic-fil-A uczyniło multimiliarderem i jednym z najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych. Co więc takiego wydarzyło się owej zimy? Otóż któregoś dnia amerykańskie media, a za nimi natychmiast media światowe podały informację, że wielka amerykańska sieć fastfoodowa o nazwie  Chick-fil-A postanowiła objąć swoim sponsoringiem konferencję na temat małżeństwa, organizowaną przez Pennsylvania Family Institute (PFI), stowarzyszenie znane z aktywności skierowanej przeciwko legalizacji związków homoseksualnych. Chic-fil-A wyjaśniła w oświadczeniu, że „jeden z naszych niezależnych operatorów w Pensylvanii został poproszony o dostarczenie kanapek na dwa seminaria video zatytułowane ‘Art of Marraiage’”. Jednocześnie, założona przez wspomnianego Truetta i jego żonę organizacja dobroczynna pod nazwą WinShape Foundation, również wydała oświadczenie, że w organizowanych przez nią małżeńskich spotkaniach nie mogą brać udziału pary homoseksualne.
       Dalej już, jak można się było spodziewać, ruszyła lawina i nagle się okazało, że w latach poprzednich, za pomocą WinShape, Chick-fil-A przekazało na rzecz różnych ugrupowań występujących przeciwko promocji homoseksualizmu, dotacje w wysokości ponad 5 milionów dolarów, z czego ponad 3 miliony głównie na organizacje w ten czy inny sposób odwołujących się do moralności chrześcijańskiej. W roku 2010, takie ugrupowania, jak Marriage & Family Foundation, Exodus International, czy Family Research Council (FRC) otrzymały od WinShape pomoc w wysokości 1,9 mln dolarów. Jak się też okazało, WinShape również wspierało takie organizacje, jak  Fellowship of Christian Athletes, czy Exodus International, z których ta druga znana była z akcji na rzecz organizowania terapii dla osób homoseksualnych, pragnących się uwolnić od tego nieszczęścia.  
       W odpowiedzi na pojawiające się doniesienia dotyczące nieprawomyślnych działań właścicieli Chic-fil-A, organizacje studenckie działające na kilku uniwersytetach zorganizowały akcję mającą na celu wyrzucenie z kampusów restauracji Chic-fil-A.  W czerwcu i lipcu roku 2012, syn właściciela, Dan T. Cathy, jako przedstawiciel firmy, wygłosił kilka publicznych oświadczeń, w których komentując działalność tak zwanych ugrupowań LGBT,  wsparł tradycyjny model rodziny i stwierdził, że „każdy kto jest na tyle zuchwały, by redefiniować pojęcie małżeństwa, zsyła boży gniew na cały kraj”.
       Kilku ważnych polityków wyraziło oburzenie. Burmistrz Bostonu, Thomas Menino oraz radny Chicago, Proco „Joe” Moreno, oświadczyli, że oni już zadbają o to, by w okolicy, którą oni zarządzają, Chic-fil-A otrzymał zakaz otwierania kolejnych restauracji. Oczywiście, głos również zabrał niesławny American Civil Liberties Union, a znana również w Polsce ze słynnego „Muppet Show” firma producencka Jim Henson Company, związana z Chic-fil-A przez dostarczanie do restauracji zestawów zabawkowych dla dzieci, ogłosiła, że zrywa z Cathym współpracę, a uzyskane dotychczas z niej pieniądze przekaże na rozwój organizacji o nazwie Gay & Lesbian Alliance Against Defamation.  
          W reakcji na wspomniane ataki, były gubernator stanu Arkansas, Mike Huckabee, mając na celu przeciwstawienie się bojkotowi restauracji, zainicjował społeczny ruch pod nazwą Chick-fil-A Appreciation Day. Ponad 600 tysięcy osób zadeklarowało na Facebooku chęć udziału w wydarzeniu, 1 sierpnia restauracje Chick-fil-A na terenie całego kraju przeżyły prawdziwy zalew klientów, a właściciele marki odnotowali serię historycznych rekordów sprzedaży. Pewna wynajęta do oceny wyników demonstracji firma konsultingowa ogłosiła, że tamtej środy przeciętna restauracja Chick-fil-A sprzedała o 29,9 procent więcej kanapek, oraz przyjęła średnio o 367 klientów więcej, niż kiedykolwiek wcześniej.
        W odpowiedzi na sukces Chick-fil-A, wszystkie możliwe organizacje LGBT zorganizowały tak zwany “Kiss Day”, polegający, jak się możemy domyślać, na tym że pary homoseksualistów, lesbijek, czy transwestytów, miały się stawić w restauracjach Chic-fil-A w całym kraju i się całować, jednak wobec kompletnej klapy przedsięwzięcia, we wrześniu 2012 roku propaganda antyrodzinna posunięła się do czegoś dotychczas niepraktykowanego, a mianowicie ogłoszono – wbrew faktom i zdrowemu rozsądkowi – że Chic-fil-A pod naciskiem społeczeństwa zadeklarowało zerwanie z działalnością na rzecz rodziny i od dziś będzie się zajmowało wyłącznie sprzedawaniem kanapek z kurczakiem, a gdy chodzi o osoby o orientacji homoseksualnej, obejmie je opieką i serdeczną tolerancją. W odpowiedzi na ową czarną propagandę, Chic-fil-A ogłosiło, że zarówno sama firma, jak również zarządzana przez nią organizacja dobroczynna WinShape Foundation, ani myślą o tym, by jedynie po to, by władze Chicago zechciały wydać swoją łaskawą zgodę na to, by Chic-fil-A mogło otworzyć w mieście kolejną restaurację, zrezygnować z dalszego finansowego wspierania „grup propagujących powszechną świadomość tego, jak pojęcie małżeństwa jest definiowane przez Biblię”. Ostatecznie więc temat, jak wiele innych tego typu tematów wcześniej i później, przeminął z wiatrem.
      Wydaje się jednak, że my akurat, skoro już w pewnym momencie naszej historii o nim usłyszeliśmy, nie powinniśmy zapomnieć o człowieku nazwiskiem Samuel Truett Cathy. Urodził się 14 marca 1921 roku w Eatonton w stanie Georgia…

      Jak mówię, reszta jest w książce, a na koniec obiecane nagranie z zakończonych właśnie Targów Książki Katolickiej. No i oczywiście link do księgarni, gdzie wspomniana książka jest stale do nabycia: https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/39-wypraw-na-dziewiaty-krag/ Bardzo zachęcam.

3 komentarze:

 1. Reszta jest na Wikipedii, tak jak wszystkie inne twoje "odkrywcze" treści. Nie wiem, czy ta akurat książka to tak samo bezczelny plagiat jak słynny artykuł (hahaha) o indyjskim żywopłocie ale pewnie tak. Szkoda tylko ludzi, którzy się jeszcze nabierają na te popłuczyny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Tomek
   Rozumiem, że Twoim zdaniem, pisząc taką książkę, miałem się oprzeć na moich osobistych doświadczeniach i rozmowach ze wspomnianymi osobami. Tak jak to się zwykle robi z literaturą faktu. Podobnie z żywopłotem. Nie wolno mi było opierać się na jedynej książce, jaka została na ten temat wydana, ale miałem pojechać do Indii i przeprowadzić własne śledztwo. Tak jak to się zwykle robi? Tak?
   I teraz jeszcze jedno. Wskaż jedno zdanie, które w obu tekstach jest przepisane skądkolwiek, pomijając zaznaczone cytaty.

   Usuń
 2. Nagranie jest tu:https://www.youtube.com/watch?v=ckpeCNofpcQ
  ewentualnie tu:
  https://prawygornyrog.pl/tv/2018/04/krzysztof-osiejuk-toyah-na-targach-wydawcow-katolickich/

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.