Gdy nikt nie potrafi już zgadnąć, kto jest człowiekiem, a kto świnią

     Głupio to mówić, ale w obliczu sytuacji, w jakiej najwidoczniej musieliśmy się znaleźć, decydując się na udział w targach książki zorganizowanych przy okazji tak zwanej Wielkiej Konferencji Prawicy, mój przynajmniej nastrój został zdeterminowany przez wiadomość, jaka spadła na nas w sobotni poranek, a to tę mianowicie, że oto Ministerstwo Środowiska zdecydowało się dofinansować kwotą 6 mln zł projekt o nazwie Puszcza.tv, przedstawiony przez kierowaną przez sekretarkę Tomasza Sakiewicza, Joannę Jenerowicz, Fundację Niezależne Media . Jak nas informuje portal wirtualnemedia.pl, do rozdysponowania było 12,88 mln zł, do konkursu na projekt „przyczyniający się do integracji różnych środowisk (m.in.: przedsiębiorców, organów administracji samorządowej, organizacji pozarządowych, przedstawicieli mediów), promujące wspólne inicjatywy nakierowane na współpracę i komunikację niejednorodnych grup interesariuszy (platformy internetowe, warsztaty, publikacje)” zgłosiło się 17 podmiotów, z których dziewięć uzyskało dofinansowanie, i z których z kolei Fundacja Niezależne Media uzyskała blisko połowę. Jak się dowiadujemy z dalszej części owej wiadomości, projekt, którego kierownikiem ma być znana nam skądinąd aż nazbyt dobrze Katarzyna Gójska-Hejke, ma na celu: „propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności, ochrony, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie terenów Puszczy Białowieskiej”.
Łącznie projekt ma kosztować 7,16 mln zł, a więc owe sześć milionów przyda się jego autorom jak najbardziej.
      Na zarzuty, że Fundacja Niezależne Media miała dotychczas z ochroną środowiska wspólnego niewiele zgoła, zareagował Tomasz Sakiewicz, a więc jej pierwsza twarz, sugerując, że: „ataki podmiotów, które wypadły słabiej, są po prostu nieuczciwą konkurencją i próbą nielegalnego wywierania nacisku na komisję konkursową”. Sprawę doprecyzował sakiewiczowski portal niezalezna.pl, podkreślając, że „powołanie do życia nowego medium jest również szansą na wprowadzenie do debaty o ochronie polskiego dziedzictwa naturalnego głosu spoza tzw. środowisk ekologicznych związanych z organizacjami lewicowymi, finansowanymi – o czym niejednokrotnie pisała prasa – m.in. przez firmy rosyjskie”.
      Z informacji uzyskanych przez wspomniane przez serwis niezalezna.pl „lewicowe organizacje finansowane przez rosyjskie firmy” dowiadujemy się, że z uzyskanej dotacji 3,14 mln zł ma zostać przeznaczone na przygotowanie i obsługę serwisu Puszcza.tv, natomiast 398 tys. zł na system kamer rozmieszczonych po całej Puszczy Białkowskiej, z których obraz będziemy wszyscy mogli oglądać w internecie. 181 tys. zł ma kosztować rekrutacja i przeszkolenie zespołu redakcyjnego, z kolei 1,39 mln zł informacja o dofinansowaniu projektu w mediach, a 765 tys. zł „działania i materiały edukacyjne”, a więc „wkładki do gazet i płyty DVD ze zdjęciami i nagraniami z Puszczy Białowieskiej”. 119 tys. zł zostało przeznaczone na „działania integracyjne w ramach Klubu Miłośników Puszczy, który mają tworzyć najaktywniejsi użytkownicy serwisu”.
     Dalej w toku cytowanego artykułu jesteśmy informowani, że autorzy wniosku Fundacji Niezależne Media do Ministerstwa Ochrony Środowiska zapowiedzieli, że Puszcza.tv będzie „skupiać osoby o poglądach konserwatywnych i niepodległościowych, a Klub Miłośników Puszczy ma współpracować m.in. z Klubami Gazety Polskiej i Kołami Radia Maryja. Ma to stanowić przeciwwagę do tego, że zdecydowana większość organizacji zajmujących się ochroną przyrody, działających w polskiej przestrzeni publicznej, ma profil lewicowy, niektóre współpracują z partiami politycznymi, stowarzyszeniami reprezentującymi lewicową bądź liberalną perspektywę społeczno-państwową”. W związku z powyższym, zespół redakcyjny Puszcza.tv ma być szkolony przez specjalistów szanujących wartości konserwatywne.
      No i wreszcie wiadomość dla nas w pewnym sensie kluczowa, ta mianowicie, że doradztwem przy realizacji projektu zajmować się będzie adiunkt w Instytucie Ochrony Środowiska w Warszawie, Katarzyna Szyszko-Podgórska, swoją drogą córka ministra środowiska Jana Szyszki.
To zatem była wiadomość z soboty rano. Dzień wcześniej, jak wszyscy wiemy, premier Beata Szydło wygłosiła w Sejmie przemówienie, którym zdaniem wielu „zaorała” opozycję i otworzyła Prawu i Sprawiedliwości drogę do wieloletnich rządów. W, z mojego punktu widzenia. kluczowym fragmencie swojego wystąpienia, zwracając się bezpośrednio do już w tym momencie rozbitych na miazgę posłów Platformy Obywatelskiej, Pani Premier powiedziała:
      „Polacy pamiętają rządy Platformy, gdzie pracownik dostał pracę do śmierci, rodziny rabat w drogich delikatesach, a bezdomnym miał pomóc portal internetowy o wdzięcznej nazwie Empatia. Zwalnianym stoczniowcom proponowaliście naukę strzyżenia psów. Były jeszcze polskie inwestycje, które najhojniej inwestowały w waszych kolegów. Były ośmiorniczki, była pogarda dla obywatela. Dobrze się żyło wam i waszym politycznym akolitom. Za to Polacy wam podziękowali, odsuwając od władzy. To musi być największa, najbardziej odrobiona przez rząd PiS lekcja, byśmy nigdy nie byli tacy, jak wy”.
       W tej sytuacji, jak mam do przekazania Pani Premier, a może jeszcze bardziej prezesowi Kaczyńskiemu, który ją tak po tych jej słowach czule obcałował, już tylko jedno. Wpadnijcie może znowu, kiedy już się ogarniecie. Bo na razie daję słowo, że patrzę to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka i nie umiem się już zorientować, kto jest kim.


Do czerwca z targami mamy spokój, tymczasem zapraszam wszystkich jak zawsze do księgarni pod adresem www.coryllus.pl, gdzie można znaleźć moje książki.oje książki.

Komentarze

 1. Dokladnie to co piszesz. Ludzie dali czerwona kartke PO poniwaz mieli dosc nepotyzmu. To nie te 500+ czy Mieszkania dadza wladze PiS w nastepnych wyborach ale glosy wykluczonych. Jak ci wykluczeni nadal beda odpijac sie od szkalnego sufitu to na wybory nie pojda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ponponka1
   Myslę że tak to właśnie będzie. Kolejne wybory będą bez frekwencji. PiS wygra, ale frekwencji nie będzie.

   Usuń
 2. Hasło"teraz qrwa my" wiecznie żywe!

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie wrzuć to na S24 - jest to tekst rzetelny, poparty danymi!!!!
  Może Ci odsunięci od koryta nie zostawia na nich suchej nitki
  Może jeszcze gdzieś?
  Wczoraj napisałam, że jest to bardzo smutna wiadomość. Tym bardziej że, jak ktoś słusznie zwrócił uwagę, do takich (w zasadzie pobocznych) działań nie musi być kierowana zaufana osoba z najwęższego kręgu władzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Ogrodniczka
   Mowy nie ma. Ja będę załatwiał swoje sprawy z Prawem i Sprawiedliwością bez podstępnych pośredników.

   Usuń
 4. Smutna sprawa. Żeby Cię pocieszyć, zobacz to: http://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2017-04-08/rugby-europe-trophy-polacy-sprawili-niespodzianke-i-pokonali-holendrow/

  Nie chciałem zawracać Ci głowy, byłeś wtedy na targach, zajęty innymi rzeczami. Ten komentarz powinienem był umieścić pod poprzednim tekstem - na dowód, że mamy wspaniałą młodzież.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Her Man
   Mogłeś mi zawracać. I tak nie miałem tam wiele do roboty. Piękna ta akcja Brzezińskiego na 11 punkt.

   Usuń
  2. Jak to się stało, że w 7 ostatnich lat staliśmy się starszymi panami?

   P.S.: Brzezicki, Wojtuś Brzezicki z Lublina. I Grzesiu Szczepański - the most valuable player of the game. I wielu innych pod wodzą nowego hetmana, Afrykanera.
   Akcja piękna i kluczowa, decydująca. Szczęśliwa publiczność, mnóstwo subtelnych dziewczyn. Mamy wspaniałą młodzież.

   Usuń
  3. Brzezicki. Przepraszam. Publiczność też robiła wrażenie. Wyglądali pięknie. Dobrze, że ludzie potrafią wykazać tyle entuzjazmu.

   Usuń
  4. @ Her Man, Toyah
   A ja wpadłem do CBR po meczu AZS AWF - Legia 25:12 (15:0). Wieczorem przy 11:13 przestałem oglądać. To trzeba oglądać na żywca, nie w tv.

   Usuń
  5. Byłem na tym meczu i było wspaniale😊

   Usuń
 5. Bardzo smutne, ale prawdziwe. Miliony dla Sakiewicza na waciki powinny być na ustach wszystkich przeciwników PiS, ale zamiast tego będzie znowu samolot na łbie, podskoki i oczywiście nieśmiertelny taboret. Nie wesoła sytuacja, kiedy z jednej strony są opętańcy w mundurach, a z drugiej banda cwaniaków. Nie wiadomo co czytać i oglądać. Zostaje tylko internet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie - dlaczego my się o tym dowiadujemy od Toyaha a nie od, dajmy na to, Grabca? Koryto, to jednak magia i prawdziwe porozumienie ponad podziałami.

   Usuń
 6. @Kozik
  Oni mają problem z tym, że 90 procent tego co mówią to kłamstwa, więc jak już się pojawia jakaś prawda, to oni mogą jej nie zauważyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe też, że oni są przekonani, że fake news ma znacznie większą siłę rażenia niż prawdziwa informacja.

   Usuń
 7. A był on dla mnie jednym z najlepszych ministrów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwi mnie niezmiernie, to ogólne zadziwienie postępowaniem PIS-u!. Kto uważnie i ze zrozumieniem przeczytał "folwark zwierzęcy" nie powinien był zdziwiony.
   Teoria tzw. dezintegracji wyjaśnia w sposób bardzo dokładny zachodzące dzisiaj procesy.
   Tort nie dla wszystkich- dla niektórych starczą okruszki :)

   Usuń
  2. @Anonimowy
   Mnie anonimowe komentarze nie interesują.

   Usuń
  3. @Anonimowy
   Mnie anonimowe komentarze nie interesują.

   Usuń
 8. @ Toyah
  W przeciwieństwie do pana mnie interesuje co pan wypisuje. Poszperałem trochę w internecie i wygląda na to,iż to co pan opisuje to tzw. faktoid/"something that looks like a fact, could be a fact, but in fact is not a fact"/.
  Musi pan grzecznie czekać w kolejce na okruszki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Anonimowy
   I to mnie nie dziwi, ponieważ wie Pan, z kim rozmawia. Gdybym wiedział, którym z dziesiątek anonimowych komentatorów jest akurat Pan, to może też bym się zainteresował.

   Usuń
 9. @jasiekZusa
  Może i jest nawet najlepszym, tyle że co z tego?

  OdpowiedzUsuń
 10. Równia pochyła. Kuleczka nabiera tempa.
  Szkoda, mógłby przecież Kaczyński powiedzieć Sakowiczowi i Hejkowej, sprawdzam.
  Przemówienie pani Beaty robiło wrażenie, ale jednak niedoróbki we wniosku o wotum nieufności sugerują, że jednak ktoś tam w PO gra pod Kaczyńskiego.
  W przemówieniu równie mocny był ten fragment o Jolancie Brzeskiej, o tym orzeczeniu prokuratury z czasów PO. Przez klawiaturę mi to nie chce przejść, to ich orzeczenie.
  Może przynajmniej z tego coś będzie, z tej rewizji sprawy Brzeskiej. Jaka nie byłaby ta prokuratura i ci sędziowie, to jednak jest sprawa dużego kalibru. Paragrafy. To towarzystwo boi się paragrafów. I jeszcze premier o tym mówiła.
  Zaraz mi powiesz, że jestem naiwny. Może i jestem. Mieszkam daleko od Stolicy. Czegoś wolę z dala od niej. Nie lubię równi pochyłych.

  OdpowiedzUsuń
 11. Niemal zapomniałem o czyms bardzo ważnym. Na portalu papug.pl wczoraj pojawił się mój tekst o pewnym żarcie. Polecam:
  http://papug.pl/o-wesolych-romkach-z-po-i-zarcie-ktory-nie-wyszedl/

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale tytuł. I to ostatnie zdanie. Z jednej strony to "tylko" kolejne 6 baniek. Z drugiej to jest 6 milionów, kilku rodzinom ustawia życie na lata. Tak sobie myślę, że wybraliśmy trochę większe dobre, trochę mniejsze zło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz co? Tu nawet nie chodzi o to, ile tych pieniędzy jest, ale o sytuację, gdzie nas reprezentują najbardziej prymitywni cwaniacy. Jeśli ja wczoraj w TVP cały dzień oglądam na przemian Kanię i Sakiewicza, to co ja mam sobie myśleć?

   Usuń
  2. No właśnie co. Żeby było jasne, dla mnie tekst bardzo celny i to określenie o świniach i ludziach po prostu wyjątkowo mocno trafiające w dół brzucha.

   Usuń
 13. Szanowny,z całym szacunkiem ale pańska ślepota oraz selektywność postrzegania, dla normalnie myślących ludzi jest nader widoczna.
  pańskie samouwielbienie, całkowity brak krytycyzmu wobec siebie porażają i napawają przerażeniem. Jeżeli dodamy do tego:
  nasycenie wartościami/aksjologizację konfliktu/ plus próby odczłowieczenia oponenta/ dehumanizację/, to pozostaje tylko usiąść i zapłakać, że takie "cuś" chodzi po tym świecie, a na dodatek prowadzi bloga, próbuje sprzedawać książki, itd!
  Nie wiem co się dzieje ale kilka lat temu był pan innym człowiekiem! Ja rozumiem, że dzieciakom trzeba zapewnić przyszłość ale nie w ten sposób!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz co, Anonimowy? Bujaj się.

   @Toyah:
   Przepraszam Cię za ten kolokwializm powyżej, tak daleki od rugby; ale jego bełkot jest nieznośny.

   @Marek Bielany: Co to jest CBR? Centralne Biuro Rugby?

   Usuń
  2. @Toyah:
   O rany, co to za palanty?

   Usuń
 14. @Anonimowy
  Hmmm... Jest Pan przerażony do łez? Nie wiem, jak mogę inaczej Panu pomóc, jak tylko zachęcając do tego, by Pan tu więcej nie przychodził.

  OdpowiedzUsuń
 15. @Her Man
  Nie wiem. Nie mam pojęcia. Moim zdaniem to jest najpewniej tak zwana "nowa emigracja". Oni mieszkają gdzieś w jakimś squatcie w Amsterdamie i próbują nie tracić kontaktu z Ojczyzną.

  OdpowiedzUsuń
 16. @Her Man
  Centralna Biblioteka Rolnicza gdzie pan Krzysztof i Klinika Języka byli w sobotę i niedzielę.
  C.BiuroRugby. Brrr... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O.K. A to jest jednak dziwne, że Legia nie może zbudować mocnej sekcji. W ogóle warszawskie rugby to jakaś martwota. Takie fajne miasto, a jakby nieżywe.

   Szacunek dla Bielan (AWF-u).

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy Rafał Trzaskowski zaprosi Miley Cyrus na uroczyste otwarcie nowej oczyszczalni ścieków?

"Für Deutschland", czyli o metodzie skutecznego uprawiania polityki

A więc Trump, czyli białe Święta?