Trzydzieści lat minęło, czyli czy prezes Ochódzki jest Polakiem

     Na targach w Bytomiu, w pewnym momencie podeszła do stoiska pewna pani, wzięła do ręki jeden z ostatnich już egzemplarzy mojego „Elementarza” i zaczęła go przeglądać. Po chwili odłożyła książkę z obrzydzeniem na miejsce i poinformowała mnie, ze za to, co napisałem o blogerze Seawolfie, ona nksiązki nie kupi, a że mną nie chce mieć nic wspólnego. Jej zdaniem bowiem świętej pamięci Seawolf był najwybitniejszym polskim blogerem, a moja ocena jego pisarstwa jest „niesprawiedliwa”, a przede wszystkim „nieobiektywna”. Tłumaczyłem tej pani, że ja z Seawolfem na poziomie towarzyskim żyłem bardzo dobrze, jako koledzy lubilismy się i takie tam, natomiast faktycznie to jak pisał mi się nie podobało, on to wiedział i przyjmował uporzejmie do wiadomości. Na nic. Pani była obrażona i ostatecznie rozstalismy się w niezgodzie.
     Rozmawialiśmy trochę o tym zdarzeniu z Coryllusem i doszliśmy do wniosku, że to jest naprawde okropne, że zarówno on, jak i ja, od samego niemal początku naszej publicznej działalności jesteśmy wystawieni na najbardziej okrutne szyderstwa, a gdy chodzi o ocenę naszych umiejętności, to nikt nie ma dla nas żadnej litości. Czy to komukolwiek przeszkadza? Czy ktoś może się oburza sposobem w jaki się traktuje „najwybitniejszych polskich blogerów”. Nie zauważyłem. Czy mnie to oburza? Ani trochę. Dlaczego? A to dlatego mianowicie, że moim zdaniem każdy może sobie o każdym myśleć to co chce. I nikomu nic do tego.
      Jest jednak tak, że jest grupa nazwisk, które z każdej możliwej strony są ścisłą objęte ochroną i, choć oczywiście mamy demokrację, wolność słowa i swobodę dyskusji, ich akurat można albo cenić, albo się zamknąć. Znamy te osoby i ich nazwiska, znamy poziom owej ochrony, więc nie ma tu już dłużej o czym gadać. Natomiast chciałbym powiedzieć, dlaczego nagle przypomniała mi się owa pani z naszym kolegą Seawolfem. Otóż cały internet świętuje dziś 30 rocznicę śmierci reżysera Barei, a ja sobie myślę, że to między innymi on należy do wspomnianego klanu „nietykalnych” i niech Bóg broni każdego, kto zechce ogłosić, że filmów Barei nie lubi i nigdy nie lubił. A już zwłaszcza w 30 rocznicę jego śmierci.
      Pisałem o Barei jeszcze w roku 2011 i choć zdaję sobie sprawę, że 30 lat to może zbyt krótki okres na tego typu wspomnienie (w końcu z tego co mi wiadomo, nawet o Szekspirze, również zmarłym, można pisać, co człowiekowi przyjdzie do głowy), niemniej chciałbym tamten tekst dziś własnie przypomnieć i liczyć na to, że przynajmnie część z nas, uzna, że choć z niego był z pewnością „równy gość”, to te filmy są już nie za bardzo.

      Nie umiem powiedzieć, jak to się stało, że ktoś zupełnie niedawno na naszym blogu wspomniał o filmach Stanisława Barei i to w kontekście, który mi osobiście jak najbardziej odpowiada, a więc jako o wzorowym przykładzie polskiej komedii dla wykształciuchów. Stało się tak jednak, a ja mogę tylko podejrzewać, że kiedyś – oczywiście nie mam pojęcia kiedy i po co – o tym niezwykłym zjawisku musiałem wspomnieć, ktoś tę moją wypowiedź zapamiętał , i z jakiejś okazji do niej nawiązał. Tak czy inaczej, ten Bareja się pojawił, ja na to pojawienie się zareagowałem tak jak reaguję na niego zawsze, a więc nieprzyjaznym ziewaniem, i obiecałem, że będę musiał w końcu tu na blogu i za niego i ten jego szczególny kult się wziąć. Oczywiście, jak tylko obejrzę w całości jeśli już nie „Misia”, to przynajmniej jakikolwiek jego film w całości. W końcu głupio jakoś pisać o czymś, co się zna wyłącznie pobieżnie.
      Uparłem się na tego „Misia” i powiem szczerze, że starałem się bardzo. Do tego stopnia bardzo, że zacząłem od rozwiązania najbardziej dla Barei i jego sztuki filmowej korzystnego, a mianowicie czegoś, co na youtubie wisi, jako „Miś – the best of”, czy jakoś tak. Wiadomo bowiem, że wybór najlepszych scen, najlepszych piosenek, najlepszych melodii, czy wreszcie najlepszych dowcipów, to jest coś co działa zawsze. Jestem uczciwie przekonany, że nawet gdyby mi ktoś zaproponował dziesięć najlepszych scen z filmu „Czas Apokalipsy” , to ja bym też to obejrzał z przyjemnością. Ba! Wierzę głęboko, że ja bym nawet był w stanie wysłuchać w całości płytę z najlepszymi piosenkami zespołu U-2 – zakładając oczywiście, że nie byłoby ich więcej jak osiem.    A więc, wbrew swojemu bardzo tu jednoznacznemu doświadczeniu, miałem wielką nadzieję, że owe najlepsze sceny z „Misia” – w odróżnieniu od samego „Misia” – obejrzę jednak od początku do końca. Otóż nic z tego. Stało się dokładnie tak, jak to się wielokrotnie – naprawdę wielokrotnie – działo przy okazji najróżniejszych filmow Stanisława Barei. Jeszcze na dobre nie zacząłem, a już skończyłem.
      A zatem, jak wszystko na to wskazuje, mamy kłopot. Bo skoro nie udało mi się wycierpieć owej kompilacji najbardziej śmiesznych scen z tego filmu, to o tym bym obejrzał cały film, mowy być już nie może. A skoro nie zobaczę „Misia”, to nie bardzo jak mam o nim pisać. I co gorsza, wygląda na to, że nie mam jak o nim pisać już do końca mojego życia. I pewnie bym na to machnął ręką, gdyby nie fakt, że – jak mnie poinformował dziś mój kolega Coryllus – problem Barei pojawił się na blogach i wzbudził poważną dyskusję. Nie wiem, kto i w jaki sposób zaczął ten temat, nie wiem też jak się ta dyskusja rozwinęła, wiem natomiast, co napisał na ten temat Coryllus, a ponieważ, mimo że całość jego refleksji mi jak najbardziej pasuje, pewne jego uwagi wydały mi się mało precyzyjne, a czasem zdecydowanie obok problemu, postanowiłem, że jednak się złamię i o Barei napiszę coś od siebie.
      Pozostaje kwestia tego „Misia”, którego – jak już przyznałem – nigdy nie miałem okazji, nie dość że w całości, to w ogóle w jakiejś solidnej części obejrzeć. Myślę, że jednak sobie poradzę, a to dlatego, że z tego co wiem, nie ma absolutnie takiej możliwości, żeby ktoś kto widział dziesięć różnych fragmentów filmów Barei, nie mógł tym samym poznać całości jego możliwości. Często tak bywa, że do porządnej oceny pracy artysty trzeba znacznie więcej, jednak jak idzie o Bareję – uważam, że on nie potrzebuje naprawdę o wiele więcej. Skąd takie moje podejrzenie? Stąd mianowicie, że Bareja to w sposób absolutnie zdecydowany człowiek jednego pomysłu, a pomysł ten można opisać przy pomocy takiego obrazu. Przychodzi człowiek do baru mlecznego i zaraz przy wejściu wita go napis „Zdrowe mleko – zdrowa praca”. Siada ów człowiek przy stoliku, który ma jedną nogę krótszą, więc się tak okropnie kołysze, i od razu wiadomo, że przy nim nie da się ani jeść, ani pić. W tym momencie podchodzi do niego nadęta kelnerka i pyta: „Czego?” Kiedy on prosi o herbatę, dowiaduje się, że jest tylko wódka. Człowiek na to pyta dlaczego, na co ona mu mówi, żeby uważał, bo ona zaraz zawoła milicję. Człowiek chce wyjść z baru i okazuje się, że się wyjść nie da, bo się zacięły drzwi. Męczy się z tymi drzwiami, męczy, i wreszcie, kiedy już ma wychodzić, dopada go kelnerka i każe mu za to, że używał bez potrzeby stolika, wpłacić sto złotych na odbudowę miejscowego placu im. Bohaterskich Traktorzystów. I tak to się plecie przez kolejne sceny, a wszystko to jest naturalnie okropnie inteligentne, śmieszne, a przede wszystkim bardzo odważne, bo wszyscy przecież wiemy, jak to za PRL-u było ciężko z cenzurą.
      Uważam więc, że do tego, by spróbować opisać zjawisko pod nazwą „Stanisław Bareja”, to co o jego filmach wiem, wystarczy mi w zupełności. A jeśli nawet miałem tu jeszcze pewne wątpliwości, to po próbie obejrzenia zestawu „Najlepsze z…” wiem, że tak jak jest, jest z całą pewnością dobrze. Bo to akurat, że filmy Stanisława Barei, jeśli idzie o pomysł i metodę, oparte były wyłącznie na sekwencji takich, jak je sobie wyżej wymyśliłem, grepsów, to fakt nie do dyskusji. Pod tym względem, one przypominają to, co – z zupełnie innej beczki – mamy okazję obserwować w przygodach Harrego Pottera, czy – jeszcze prościej – w klasycznej telewizyjnej telenoweli, gdzie trzy razy w tygodniu scenarzyści muszą dopisywać kolejne przygody, a robią to siłą rzeczy tak, że jeśli scena dziesiąta nie ma jakiegokolwiek logicznego powiązania ze sceną drugą, to zupełnie nic nie szkodzi, bo sens w tym, żeby związek był wyłącznie między sceną drugą a trzecią i między dziesiątą, a dziewiątą.
      Tak właśnie się rozwijają scenariusze wszystkich znanych mi filmow Stanisława Barei. Tam nie chodzi o nic innego jako to, by w ciągu tych dziewięćdziesięciu czy stu minut, opowiedzieć maksymalnie dużo dowcipów o autobusie, który ma napisane, że jedzie na Obrońców Moskwy, a tymczasem jedzie na Plac Trzeciego Czynu Społecznego, czy o kranie, gdzie zarówno z zimnego jak i ciepłego kurka leje się wrzątek, no i żeby wszędzie było jak najwięcej ponurych wieśniaków w beretach i z petem w ustach, czekających w kolejce na bilet z zakładu pracy do teatru na „Hamleta”. No i oczywiście, żeby autorami tych wszystkich gagów byli najwybitniejsi polscy aktorzy komediowi, a więc Bronisław Pawlik, Stanisław Tym, Wojciech Pokora, Krzysztof Kowalewski, Jerzy Turek, Jerzy Dobrowolski, Jacek Fedorowicz… można by wymieniać.
      Nazwiska tych aktorów – stałych aktorów Barei – wspominam nie bez przyczyny. Chodzi o to, że ja nie za bardzo chcę się koncentrować na jakości tych filmów, z tej prostej przyczyny, że, jak podejrzewam, to że one są jako filmy do niczego, w chwilach podstawowej równowagi, wiedzą nawet ci, którzy normalnie traktują je jako obiekt kultu. Z filmów Barei, jeśli na moment przestaniemy patrzeć na nie jak na maszynkę do opowiadania kawałów, nie zostanie nam nic, poza być może grą niektórych z aktorów. Ale jeśli wspominam o aktorach, to też wcale nie po to, żeby się zachwycać nad ich grą. Tu akurat chodzi mi o to, byśmy zwrócili uwagę na fakt, że Stanisław Bareja, reżyser, który jest przez niektórych dziś traktowany jak samotna wyspa na oceanie komunistycznego kłamstwa, przez cały czas tkwił po uszy w najbardziej oczywistym mainstreamie. To nie był ktoś, kto stworzył niezależne antypeerelowskie kino, zgromadził wokół siebie grupę swoich aktorów, i w organizowanych po salkach parafialnych pokazach, podtrzymywał ducha narodu. Kiedy się patrzy na te filmy dziś, i widzi się rozmach, z jakim one były robione i tych właśnie aktorów – wszystkich najbardziej akurat wtedy pierwszorzędnych – to nie można się łudzić, że filmy Barei powstawały poza samym głównym nurtem.
     Ale to przecież też wszyscy wiemy. Wiemy świetnie, że jeśli Bareja miał kłopoty, to były to ewentualnie zwykłe towarzyskie rozgrywki, a i to nie sądzę, by one były dla niego jakoś szczególnie męczące. Nawet jeśli Bareję tępił Kutz ze swoim ubeckim towarzystwem, to ten bojkot nie mógł być aż tak silny, żeby on się mógł nim przejmować. To zresztą były takie czasy, że akurat bardziej po linii było trzymać z tak zwaną opozycją, niż z betonem. Choćby Daniel Olbrychski, Jacek Fedorowicz, czy Maja Komorowska mogą coś na ten temat powiedzieć. Tyle że ja jestem niemal pewien, że gdyby Stanisław Bareja dziś żył i był dziarskim staruszkiem, to by występował co tydzień w TVN-ie i razem z Kutzem pluł na rdzewiejący w Smoleńsku wrak tupolewa. I niech mi teraz ktoś powie, czemu nie?
      Ale i to przecież nie jest tu najważniejsze. Bo w końcu – jak mówię – to że filmy Barei obiektywnie były w najlepszym wypadku przeciętne i to, że jeśli on faktycznie był antykomunistą, to dokładnie tak samo jak każdy z nas, włącznie z przeciętnymi członkami PZPR. Chodzi mi dziś najbardziej o ten kult. O to, że dla wielu z nas – i to również tych, którzy wiedzą wszystko bardzo dobrze i do końca – z jakiegoś powodu, ten „Miś”, te Alternatywy i ta cała reszta jego komedii pozostają wręcz symbolem walki z komuną. Walki przez śmiech i szyderstwo, ale właśnie walki. I to właśnie ze względu na tych moich druhów w biedzie, piszę ten tekst. By zwrócić im uwagę na jeden bardzo, moim zdaniem, interesujący aspekt całej tej barejowskiej histerii. Chodzi mi mianowicie o to, że z jakiegoś powodu, szczególnie chyba film „Miś” jest ulubionym filmem całej tej bandy młodej platformerskiej miejskiej inteligencji. Oczywiście nie tylko „Miś”. Również „Dzień świra”. „Miś” i „Dzień świra”. Te dwa filmy stanowią przedmiot autentycznego intelektualnego kultu dla tego właśnie pokolenia. Można by wręcz powiedzieć wielo-pokolenia. Oni oczywiście lubią też „Testosteron” i „Ladies”, i inne komedie, ale to tylko dla jaj. Poważne myślenie odbywa się dopiero przy okazji „Misia” i „Dnia świra”. To wtedy właśnie, przeciętny, nowoczesny wykształciuch zaczyna intensywnie kontemplować coś, co Rafal Ziemkiewicz kiedyś opisał jako „polactwo”, a co pop-kulturowo stanowi zjawisko znacznie szersze od tego co można było znaleźć w oryginale. Bowiem na poziomie „Misia” nie mamy już Polaka z jego przywarami i kompleksami. Tam nie mamy już Polski jako zacofanego skansenu. W „Misiu” wtedy, a dziś w „Dniu świra”, mamy już tylko zwykłe śmierdzące gówno. Oczywiście pokazane tak, by nikt się nie porzygał, lecz się pośmiał i zadumał, ale jak najbardziej gówno. I stąd, jak sądzę, popularność Barei wśród nowej polskiej inteligencji.
      Pamiętamy wszyscy, jak to w tym samym czasie, kiedy Bareja kręcił swoje „antypeerelowskie” komedie, karierę robił Jerzy Gruza ze swoim „Czterdziestolatkiem”. Z jakiegoś powodu, „Czterdziestolatek” nigdy nie uchodził za przejaw niezależnej walki z komuną. Wręcz przeciwnie, wielu z nas „Czterdziestolatka” do dziś tępi, jako przykład najbardziej chamskiej peerelowskiej propagandy. A ja przyznam, że tego nie rozumiem. To znaczy, rozumiem, że „Czterdziestolatek” to była propaganda, natomiast nie rozumiem, dlaczego „Czterdziestolatek” był propagandą, a „Miś” już nie. Czy może dlatego, że w tym całym pezetpeerowsko, ubecko, debilnym otoczeniu Karwowski i jego rodzina byli zwykłymi, sympatycznymi ludźmi? Czy może dlatego, że Karwowski był członkiem PZPR? Przepraszam wszystkich bardzo, ale tego nie rozumiem. Przecież jak idzie o kpiny z ówczesnej Polski i tych co wtedy Polską rządzili, tam było wszystko co trzeba. Natomiast przyznaję – w „Czterdziestolatku” nie wszyscy byli polskim bydłem. Tak naprawdę, tam w ogóle nie było polskiego bydła. I stąd pewnie ów brak szacunku.
      Nie oszukujmy się. Barei wcale nie chodziło ani o PRL, ani o komunizm, ani o niewolę, ani nie o terror. Tu nie chodziło o to, że przez tyle lat musieliśmy żyć w tym upiornym świecie, gdzie nic, i to dosłownie nic, nie działało. Tu śmieszne jest to, że to co pokazuje Bareja to jest Polska i Polacy. Kraj debili, agentów i wieśniaków. Dziwek i idiotek. Kraju gdzie wszystko śmierdzi syfem i starą szmatą. O nie! Tam w ogóle nie chodziło o komunizm. I dziś, kiedy tak próbuję oglądać te fragmenty barejowskich grepsów, myślę sobie, że gruncie rzeczy ówczesnym towarzyszom tamte filmy się musiały bardzo podobać. Na zasadzie takiej, że no popatrzcie kolego, i z kim to my się tu musimy męczyć. A dziś, jestem pewien, że film „Miś” jest również jednym z ukochanych filmów takiego Stefana Chwina, o którym parę razy też już miałem okazję wspomnieć. On tam z pewnością potrafi znaleźć dla siebie wieczną inspirację.
      Na początku zaznaczyłem, że mocnym powodem, dla którego wziąłem się jednak ostatecznie za Bareję był tekst mojego kolegi Coryllusa, i że są akcenty w jego wpisie, które pozostawiają we mnie poczucie pewnego braku. O co chodzi? Otóż Coryllus sugeruje, że Stanisław Bareja kręcił te filmy na zamówienie Partii. Może nie całej Partii, może nie zamówienie bezpośrednie, ale że tak czy inaczej ktoś tam, gdzieś tam, wziął go na bok i powiedział, ze nie byłoby źle coś w tym tonie kręcić. Nie zgadzam się z tą opinią. Uważam, że gdyby Bareja był zaledwie wynajętym specem od sączenia tej trucizny, nie byłoby tak źle. W końcu ich było zawsze bez liku. Problem w tym, że on prawdopodobnie autentycznie uważał, że to co mamy w Polsce to fatalny, straszny, nieludzki System, tyle że Polacy są tak do dupy narodem, że na nic lepszego nie zasługują. I w ten sposób, on był w pewnym sensie prekursorem tego całego nurtu polskiej współczesnej myśli intelektualnej, który tak nas niszczy dziś. I to właśnie dlatego, jest on ulubieńcem tych, których na co dzień uważamy za zdrajców, katów i tchórzy, i tak często też ulubieńcem nas samych. Uważam, że nie zaszkodziłoby było się troszeczkę nad tym zastanowić.


Przypominam, że moje książki są do kupienia w księgarni na stronie www.basnjakniedzwiedz.pl. Zapraszam.


Komentarze

 1. Proszę Pana- przeczytałem pana tekst dwa razy- poniższy kilka razy więcej:
  "Nie oszukujmy się. Barei wcale nie chodziło ani o PRL, ani o komunizm, ani o niewolę, ani nie o terror. Tu nie chodziło o to, że przez tyle lat musieliśmy żyć w tym upiornym świecie, gdzie nic, i to dosłownie nic, nie działało..."

  Prawdą jest, że każde kłamstwo zakłada, że równocześnie istnieje jakaś prawda, która może się ujawnić.
  Mogę napisać z całą odpowiedzialnością, że coś z pana oglądem rzeczywistości jest nie tak.
  Pana chore projekcje świadczę, że powinien pan zamilknąć jak najszybciej.
  Dlaczego podpiera się pan tak często Corrylusem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pana chore projekcje świadczę, że powinien pan zamilknąć jak najszybciej."
   ----------------------------------
   A co się stanie jak toyah jednak nie zamilknie? :)

   Usuń
  2. @glicek
   Naślą na mnie Milczanowskiego z kumplami.

   Usuń
 2. @ano
  Tak często? Jak często? Napisałem tu niemal 3 tys. tekstów, a zatem proszę o konkrety. Jak często?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiosna w pełni i tu u Pana ostatnio trolle też rosną jak po deszczu. Odkąd czytam tego bloga, czyli już 1,5 roku nie pamiętam takiej sytuacji.

   Usuń
  2. @marcin d.
   Oni tu przyleźli od kiedy wyniosłem się z Salonu.

   Usuń
 3. Mnie po obejrzeniu Misia i Alternatyw było po prostu smutno...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ogrodniczka
   Są tacy, którzy ten smutek natychmiast zabili świadomością, że oni nie są tacy.

   Usuń
 4. Ano jest tak, że kilkakrotna lektura zazwyczaj o niczym nie świadczy, bo lepiej choć jeden raz przeczytać ze zrozumieniem.

  Napisz konkretnie, o co tak naprawdę chodziło Barei i kto mu pozwalał kręcić te gagi i kto i dlaczego dawał mu na to kasę. Domyślam się, że twoim zdaniem te filmy były dynamitem, który wysadził komunę lepiej niż wszystkie homilie Papieża...
  A zdaniem Toyaha była to bomba rozwalającym poczucie wspólnoty i bycia normalnym.
  Ja tam biorę stronę Toyaha...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nareszcie ktoś nazywa po imieniu to gówno jakim jest "Dzień Świra". To nie był tylko film zrobiony przez świra dla podobnych świrów, "to bomba rozwalającym poczucie wspólnoty i bycia normalnym". Wcześniej ta rolę spełniało inne "kultowe"świństwo, czyli "Rejs". A aktualnie kilka razy w tygodniu, w prime time'ie wtłaczany jest "Świat według Kiepskich". Tak bym chciała żeby nikt tego nie chciał już oglądać.. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest bomba rozwalająca, tylko spajająca pewną warstwę społeczną. Właśnie "wykształciuchów", ludzi, którym system pozwalał żyć trochę lepiej niż reszcie.

   Usuń
  2. @Jula
   Po raz kolejny okazuje się, że pozostają tylko blogi.

   Usuń
 6. "to bomba rozwalająca..."

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie bardzo tylko rozumiem skąd idea, że filmy Barei były antypeerelowskie. One w oczywisty sposób były apoteozą PRL, jedną z najlepszych, jakie powstały. Podobnie jak Tey, czy Pietrzak. Albo Wały Jagiellońskie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Jarosław Zolopa
   Nie mogły być inne.

   Usuń
  2. @toyah
   no właśnie. Skąd więc ludziom przychodziło do głowy, że pasują do antysystemowego etosu?

   Usuń
  3. @Jarosław Zolopa
   A skąd nasza wiara, że Karnowscy, Semka, czy Warzecha są naszymi przedstawicielami na medialnej scenie? Stąd że tak bardzo chcemy wierzyć, że gdzieś są te nisze, w których możemy ulokować nasze marzenia.

   Usuń
 8. @glicek
  Nic się nie stanie- tylko ludziom będzie smutno, coraz smutniej, że taki normalny, w miarę normalny człowiek...odpływa.
  Wiadomym jest dla wszystkich, no prawie, że natura ludzka jest jedna, a różni nas tylko kultura i psychologia.
  Żałować należy, że że taki geniusz, jak on/toyah/, taki"mendrzec" (nie mylić z bucem), dał się wpuścić maliny czy też meandry polityczne.
  Chyba jednak wiek i uwarunkowania swoje robią... eh!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ano
   Świat się nad moim losem zaduma? Nieźle. Biorę.

   Usuń
 9. Uwielbiam takie podejście, całkiem serio:)) cytuję: "A to dlatego mianowicie, że moim zdaniem każdy może sobie o każdym myśleć to co chce. I nikomu nic do tego." Jestem obiema rękami za. Parę ładnych lat temu puszczali w TV filmy Barei hurtem, oglądałam je z dzieciakami (podstawówka+gimnazjum), byli ubawieni po pachy, tłumaczyłam im, że ta przerysowana rzeczywistość nijak się ma do prawdy, dużo gorszej od scenariusza i wcale nie było tak wesoło. Teraz dorośli i jest z kim gadać. Przytoczyłam tylko jeden cytat, a powinnam wszystko, bo się ze wszystkim stuprocentowo zgadzam.

  OdpowiedzUsuń
 10. ano
  Te twoje komentarze, to jak ogórek kiszony wrzucony do kompotu wiśniowego. Niby jakaś odmiana, ale skutek taki, że trzeba szybko gdzieś lecieć żeby wypluć, bo przełknąć się tego nie da.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziś na KinoPolska leciał "Miś" pewnie z tej okazji, że został poddany cyfrowej obróbce i odświeżeniu. Niewykluczone, że takiej samej obróbce cyfrowej podane zostaną "Zmiennicy" i "Alternatywy 4" to też będą w kółko lecieć. A może już zostały poddane?

  O ile "Nie ma róży bez ognia", "Poszukiwany poszukiwana" nawet lubię oglądać, "Misia" daję radę oglądnąć to "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz"; "Zmienników" niespecjalnie a "Alternatyw 4" nigdy nie oglądałem w całości; coś mnie od niego odrzucało i do tej pory trzyma. Może człowiek mając PRL za oknem nie chciał oglądać PRLowskiego syfu jeszcze bardziej tylko seriale typu "W labiryncie" z roku 1989. Już "07 zgłoś się" się jakoś lepiej ogląda po latach, mimo iż a niego "niebieska" propaganda wylewała się ze wszystkich stron hektolitrami.

  Jeśli jest coś co lubię w filmach Barei to oglądanie Warszawy z tamtych czasów; jego filmy są świetną kroniką tamtych czasów - Ci ludzie, te samochody, te ulice, tramwaje, ulice, bloki, zabawa w rozpoznawanie okolic w których one były kręcone.

  Grzegorz Braun ma teorię, że "Miś" powstał na zamówienie "zielonych", co mogłoby się zgadzać, bo Bareja przejeżdża się tam po partyjnych i po "niebieskich" kilka razy, ale nie po "zielonych".

  Gdyby Bareja żył i zdrowie by na to pozwalało nie wychodziłby ze studia TVN z Wiertniczej chętnie pozyskany do "szkiełka kontaktowego" jak kiedyś W.Młynarski, nie byłby śmieszny i jeździłby po PiS tak jak jeździli Fedorowicz i Tym.

  ------------------------------------
  że to co mamy w Polsce to fatalny, straszny, nieludzki System, tyle że Polacy są tak do dupy narodem, że na nic lepszego nie zasługują. I w ten sposób, on był w pewnym sensie prekursorem tego całego nurtu polskiej współczesnej myśli intelektualnej, który tak nas niszczy dziś.
  ------------------------------------

  Ja się z tym zgadzam i nie "w pewnym sensie" prekursorem tylko na 100% prekursorem :) jego duchowi następcy potem to twórczo rozwinęli.

  Oprócz "Dnia Świra" (obejrzałem raz i więcej nie zamierzam) z "modlitwą Polaka" w końcówce filmu (od tego chce mi się wymiotować a to jest coś co tzw. młodzi/wykształceni wręcz uwielbiają) zaliczyłbym do tego nurtu "Nic śmiesznego" i nieustający nawet na pocz. ciut zabawny, ale teraz po tylu latach jadący na oparach serial na Polsacie "Świat wg. Kiepskich". Swoją drogą poza Ferdkiem Kiepskim który sobie radzi poza serialem, reszta aktorów poza "Kiepskimi" nie mają nic; usiłują się zaczepić w innych miejscach ale niestety, nikt nie chce ani Halinki ani Waldusia.

  Ciekawe czy w kręgach azjatyckich - w Turcji, Iranie albo Indiach gdzie kręci się multum filmów są filmy typu "Dzień świra" w którym np. Turek który ma krwawe gały, modli się o to, żeby sąsiadowi spalili sklep, w kebabowni jego syna zatruło się pół wioski, córka siąsiada puściła się z czarnym a żona dostała rzeżączki? Może TVN by to puścił jako kontrpropozycja do tego "Wspaniałego Stulecia"? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @glicek
   Ponieważ tu już drugi raz, po Juli, wspominany jest "Dzień Świra", przypominam fragment z mojego "Elemementarza":
   "Dzień Świra – Film prawdziwie kultowy, uwielbiany przez wszystkich – naszych i nie-naszych. Intelektualistów i moherów. Ludzi z miasta i ze wsi. Młodych i starych. Za sukcesem 'Dnia Świra' stoi przekonanie, że on, pokazując losy nauczyciela-idioty, pokazuje prawdę o współczesnej polskiej inteligencji. Osobiście nie znoszę. Uważam, że 'Dzień Świra' nie jest ani prawdziwy, ani śmieszny, ani smutny, ani dobry, ani ciekawy. Natomiast zastanawiało mnie bardzo, czy to, że w życiu Adasia Miauczyńskiego w ogóle nie ma miejsca dla Kościoła, było zagraniem celowym, czy scenarzyście ten problem nawet nie przyszedł do głowy?"

   Usuń
  2. Natomiast zastanawiało mnie bardzo, czy to, że w życiu Adasia Miauczyńskiego w ogóle nie ma miejsca dla Kościoła
   --------------------------------

   Tam w pokoju u niego wisi krzyż, więc "jezusek" pojawia, ale do tego musiał być koniecznie dołączony tekst "q..wa nie pocałowałem stopki "jezuska" przecież mojego przed wyjściem".

   https://www.youtube.com/watch?v=g2EUjW8IKJQ&index=5&list=PLAA75D462B67CE8A9
   5:27

   W innym ujęciu w reklamie na końcu w którym pojawia się "antyprykator" w tle także wisi krzyż.

   Usuń
  3. Dzień Świra to studium chorego psychicznie człowieka. Jako taki jest niezły. Ale oglądać się go nie da.

   Usuń
 12. Ja, niestety nabralem sie na Misia, podobalo mi sie ze mozna osmieszac rzeczywostosc. Nie moglem jednak zaakceptowac bardzo zlej gry Tyma. On nie jest aktorem.
  Bardzo mi sie nie podobal Dzien Swira, na to juz sie nie dalem nabrac, mimo ze podobal sie moim znajomym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiscie ze Tym nie jest aktorem. On jest w tym filmie soba. To znaczy chamem i cwaniakiem wychowanym przez PRL.

   Usuń
 13. jasiekZusa
  Rzecz w tym, że on nie ośmieszał rzeczywistości, ale parodię rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 14. @betacool
  Coś ala polip... Niby żyje... Niby jest... Niby wie... Ale po co??
  Kiszony ogórek w kompocie no no- musiało być nieźle!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy Rafał Trzaskowski zaprosi Miley Cyrus na uroczyste otwarcie nowej oczyszczalni ścieków?

"Für Deutschland", czyli o metodzie skutecznego uprawiania polityki

A więc Trump, czyli białe Święta?