Dobra zmiana, czyli wykupujemy Niemców

Dla stałych czytelników tego bloga dzisiejsza notka może stanowić pewnego rodzaju repryzę, nawiązującą do fragmentu moich zeszłotygodniowych relacji z Zakopanego. No ale ponieważ temat jest ciekawy, a u akurat przeeranżowany na potrzeby mojego stałego felietonu w „Warszawskiej gazecie”, zachęcam wszystkich.   

      Być może niektórzy z nas pamiętają, jak jakiś czas temu w mediach ukazała się informacja, że na zakopiańskich straganach sprzedawane są dżemy produkowane przez słynną na całą Polskę wytwórnię „Łowicz”, tyle że oryginalne nalepki zostały z łowiczowskich słoików zdarte, a na ich miejscu pojawiły się skromne czarno-białe etykiety informujące turystów, że w środku znajdziemy produkt lokalny, a napis „Łowicz” na wieczku został zasłonięty karteczką z nową ceną, automatycznie wpływając na wzrost popytu. Pamiętam telewizyjny reportaż, gdzie przedstawiciele firmy „Łowicz” próbowali wydusić od handlujących owymi słoikami góralek jakiekolwiek przyznanie się do winy, jednak bez choćby pozornego sukcesu. Owe kobiety najpierw zapewniały, że słoiki zawierają oryginalny produkt „spod zakopiańskiej strzechy”, a następnie, przyciśnięte do ściany, wzruszały ramionami i niezmiennie informowały, że one w ogóle nie rozumieją, w czym problem, bo z tego, co im wiadomo, każdy ze słoików został przez nie wcześniej osobiście opróżniony, a następnie wypełniony pełnym owocem, znacznie smaczniejszym od niemieckiego ersatzu.
     Nie wiem, jak ów proceder wyglądał od strony prawnej, myślę jednak, że formalnie wszystko było na tyle w porządku, że owe kobiety nie tylko nie poniosły najmniejszej kary, ale jeszcze w swojej biznesowej działalności wspięły się o jeden szczebel wyżej, i to szczebel, z naszego punktu widzenia, niezmiernie interesujący.
      Otóż, jak wiemy, firma „Łowicz” to firma polska, i to nawet po tym, jak została przejęta przez tych pięciu wadowickich przedsiębiorców reprezentujących spółkę „Maspex”. Ponieważ, jak wiemy, wszyscy Polacy to jedna rodzina i powinniśmy się wspólnie szanować, zdzieranie nalepek ze słoików „Łowicza” nie wygląda najlepiej. I oto tak się złożyło, że minione cztery dni spędziliśmy w Zakopanem na zimowym wypoczynku, a ponieważ nasz pobyt zbiegł się z występami polskich skoczków narciarskich, ujrzeliśmy całe miasto zanurzone we wszelkich możliwych gadżetach w biało-czerwonych barwach. Nagle, wśród owych szalików, czapek, kapeluszy, trąbek, flag i chorągiewek, zauważyliśmy słoiki z czymś, co zostało oznaczone, jako „żurawina pełny owoc”, ewentualnie „żurawina prosto z Podhala”. Tym razem jednak owe słoiki nie pochodziły ani z Wadowic, ani tym bardziej z Łowicza, ale prosto z Niemiec, a dokładnie rzecz biorąc, z popularnej sieci dyskontów braci Albrecht. Reszta oparta była na pomyśle sprzed lat.  Sprzedawana w sklepach „ALDI” borówka leśna została przemarkowana na żurawinę z Podhala, a cena produktu podwyższona z 5 zł do 10, i jeśli ktoś sądzi, że ludziom to w jakikolwiek sposób przeszkadza, jest w poważnym błędzie. One się sprzedają dokładnie tak samo, jak te szaliki.
      Czy ja może uważam, że to źle? Otóż nie. Miałem problemy z „Łowiczem”, natomiast gdy chodzi o Niemców, czuję czystą satysfakcję i tylko czekam aż w Polsce pojawią się samochody BMW przemianowane na „Warszawę”, lub nowego „Poloneza” i będą szły jak świeże bułki. A Niemcy będą nam mogli, że się tak nieładnie wyrażę, nagwizdać.

Zapraszam wszystkich do księgarni pod adresem www.coryllus.pl, gdzie są do kupienia moje książki. Polecam wszystkim.

      

      

Komentarze

 1. Trudny temat, wiele wątków.

  Niemcy mają mnóstwo swoich produktów i marek (czego wielka szkoda nie ma już teraz Polska) i dobre rynki zbytu oraz taniej siły roboczej na wschód od siebie - to wiadoma sprawa. Ale też ciężko z tym walczyć, np. taki Lidl naprawdę ma produkty i ceny, których gdzie indziej nie możemy z żoną znaleźć (a ciągle próbujemy).

  Górale lubią zarabiać na turystach, a ludzie jeżdżący do Zakopanego lubią kupować i chętnie płacą - mało w tym naturalności. I takie przeklejanie naklejek + cena 2x do góry to niestety wygląda na prymitywne naciąganie. Choć też osobiście większy opór czuję słysząc o Łowiczu niż o Aldi. Niemniej chyba nie tędy droga.

  Natomiast co do takiego BMW, to akurat Niemcy rynek samodowy stworzyli naprawdę niezły, te 3 marki premium mimo pogarszającej się jakości (wiadomo, wszędzie rządzą księgowi) ciągle dają im przewagę nad resztą świata. Więc o ile wkładanie domowej (powiedzmy) konfitury do słoika po niemieckim drzemie ma praktycznie pewną szansę na sprzedaż (nawet Niemiec kupi, bo nie jest głupi i wie, że im dalej na wschód tym lepsze jedzenie!) i to nawet po wyższej cenie, to w przypadku samochodów myślę, że nie ma na to szans :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. po niemieckim dżemie oczywiście *

   Usuń
  2. Jakby ktoś chciał wiedzieć, to dżemy z Lidla o nazwie sympathica są produkcji firmy Stoczek.

   Usuń
  3. @marcin d.
   Chyba nie zrozumiałeś. Oni nie sprzedają polskiego drzemu, ale niemiecki. To są dżemy z Aldiego z przeklejoną nalepką.

   Usuń
  4. @redpill
   Dżemy sprzedawana w Zakopanem, jako produkt regionalny, są produkcji niemieckiej. A firma nie nosi nazwy Stoczek.

   Usuń
  5. To było do Marcina, który wspomniał o Lidlu. Jako dziecko jeździłem do Zakopanego i pamiętam, że nie warto było nic kupować na tych straganach, wełniane swetry były wełniane do pierwszego prania, a oscypki najgorsze, jakie można było kupić. Jeśli górale sprzedają tam żurawinę z Aldi, to znaczy, że jest najtańsza, a skoro najtańsza, to na pewno nie jest niemiecka. Obstawiam Stovit (Stoczek, Tenczynek i Makarony Polskie), albo Argos Nova (Łowicz). fajnie, że przynajmniej w Biedronce podają producentów swoich marek. Nigdy w Polsce nie byłem w Aldi, ale jakoś jestem przekonany, że podobnie jak w Lidl, na ich własnych markach jest napisane "Wyprodukowano w EU" i tyle. My też jesteśmy w EU. A żurawina, wiadomo, pewnie szwedzka.

   Usuń
  6. @toyah
   To faktycznie nie zrozumiałem, myslałem, że wymieniają zawartość. A oni tylko nalepki.

   Usuń
  7. @redpill
   Ta borówka jest produkowana przez coś, co się nazywa ODW Lebensmittel GmBH i mieści się w miejscowości o nazwie Breuberg. Ładna nazwa. Będzie ją można łatwo przemianować na Krótką Górkę.

   Usuń
  8. @redpill
   Moim zdaniem, te oscypki też nie są robione z owczego sera, tylko z mleka kupowanego u Niemca.

   Usuń
  9. @toyah 17.33
   One są mieszane. 60% krowiego, 40 % owczego. Tak zaklinał się jeden z górali Małym Cichym. Byliśmy tam ostatnio 5 dni (akurat przed skokami). Mówię o tych dużych, twardych serkach w kształcie wrzeciona - leżących/leżakujących od lata. Rzeczywiście mają troszkę inny posmak niż te miękkie, teraz sprzedawane. Od Niemca kupować mleko? :-) Jeśli jest tanie, to na pewno z Polski- moim zdaniem.
   I jeszcze jedno - dobrze, że wróci do Salonu system komentowania także bez FB. Bez kolejnych rejestracji, telefonów, maili itp. Nie żebym myślała, że się uchronię przed inwigilacją ale wygoda przy korzystaniu z sieci jest istotna Tak, to była zupełna mogiła :-(
   Ogrodniczka

   Usuń
  10. Czyli jednak podają producenta, dobre i to. Ale sama borówka na stówkę skandynawska. Skąd by tam wzięli borówki.
   Oczywiste, że nie jest to owczy ser, owczy jest za drogi. Pewnie to robią z mleka z Aldiego, albo z Lidla, albo nawet z jakiegoś gotowego twarogu w kilogramowych kubełkach. To wszystko teraz tak wygląda, bez względu na to, czy kupisz w markecie, czy u takiego niby-producenta, co tylko nalepki odmacza. Z drugiej strony, okazuje się, że często pod markami tzw. własnymi, markety sprzedają nawet nie dokładnie to samo, co producenci pod własnymi, ale nawet lepsze produkty, bo markety mają wymagania, a że stanowią największy kanał dystrybucji, to trzeba się z nimi liczyć. Kiedyś było tak, że marki własne były gorszej jakości, niż producenckie, teraz najczęściej jest to samo, a bywa, że lepiej. Idzie zwariować z tym wszystkim i nie dziwię się, że górale dokładają do tego swoje. Zawsze mieli nosa do dutków, szczególnie ci zakopiańscy.

   Usuń
  11. @Ogrodniczka
   A ile tam w tym Małym Cichym widziałaś krów i owiec?

   Usuń
  12. @ toyah
   Teraz nie widziałam - były pewnie schowane - tam gdzie były.
   Ale jagnięta muszą być, bo gospodyni zapraszała w marcu/kwietniu na świeżo ubitą jagnięcinę. Taką co to to jest od jagniąt karmionych mlekiem - takich, które jeszcze nie jadły trawy. Podobno jest doskonała. I sporo wtedy przyjeżdża tam kupców z Włoch po takie mięso.
   Więc skoro jagnięta są karmione mlekiem, to musi być mleko. Na pewno nie jest go tyle ile dawniej bywało - bo owce przewożą na pastwiska poza TPN - ale jest!
   Akurat na te 40%. Mówił też gospodarz, że mają te sery zarejestrowane jako produkt regionalny. Mają certyfikaty i podobno muszą trzymać normy...
   Piszę to, o czym wiem od gospodarzy :-)
   Ogrodniczka

   Usuń
 2. A tak obok notki, ale muszę się podzielić - właśnie trwa i kończy się kolejny po latach i może już ostatni wielki finał wielkiego szlema w tenisie między Federerem i Nadalem. Oglądam sobie i wygląda to niesamowicie - obaj wyglądają inaczej niż przed laty (szczególnie Nadal), a sytuacja na korcie między nimi ciągle taka sama. Czyli - jak Federer jest spokojny i dobrze się czuje psychicznie, to wygrywa seta w pół godziny. Jak się zaczyna denerwować, Nadal ze swoją walecznością od razu odrabia straty. I znając ich relację od lat oraz kto ma bardziej kompleks kogo - to się może skończyć znowu tak jak to bywało dużo częściej (źle dla Federera). Zobaczymy już niedługo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam, że końcówka meczu wspaniała.

   Usuń
  2. Ja tego oglądać nie mogę. Za nerwowy jestem...

   Usuń
  3. @marcin d.
   A mi Nadala żal. Lubię ich obu, ale zawsze nieco bardziej trzymam z Nadalem.

   Usuń
  4. @toyah
   A ja dokładnie odwrotnie i jakoś sam nie wiem czemu, ale nie potrafię tego zmienić. Ale fakt, że z czasem do Nadala mam coraz większy szacunek.

   Usuń
 3. My nieuchronnie zaanektujemy Niemcy. Bo u nich zdycha cywilizacja, a nasza ma się jeszcze dobrze. Gdzieś na Łabie będzie granica między chrześcijaństwem, a islamem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Jarosław Zolopa
   Tak jest. A Aldi zacznie sprzedawać te zakopiańskie słoiki u siebie po 10 euro za sztukę.

   Usuń
  2. To w końcu uczciwa cena za produkt, który przebył tyle kilometrów.

   Usuń
 4. Brawo Roger!!! Niesamowity mecz i jednak zwyciężył! Po półrocznej przerwie wraca i wygrywa znowu turniej wielkiego szlema. I to ze swoim najtrudniejszym rywalem :) A w końcówce podwójny skandal, przy ostatniej piłce sędziowie wywołują 2 auty, oba na środku linii (na niekorzysć Federera).

  No cóż, historia tenisa dalej się zapisuje jego nazwiskiem. Przepraszam gospodarza za offtop :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @marcin d
   Ale dobrze że obaj wrócili. Mam nadzieję, że jeszcze pograją.

   Usuń
  2. @toyah
   Ja też. Co by nie mówić, oni są ciągle jednymi z ostatnich, którzy nie walą po prostu płasko i jak najmocniej. Nadal ma swoje rotacje, a Federer czucie ręki.

   Usuń
  3. @marcin d.
   Federer jest jedynym tenisistą, który trzy wielkie szlemy wygrał co najmniej pięć razy.

   Usuń
 5. @marcin d.
  A znasz to?
  https://www.youtube.com/watch?v=jJV-mF6chSg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajne, potwierdza że są kolegami i można obejrzeć na poprawę humoru.

   Usuń
 6. Balcerowicz, który jak wiadomo ratuje teraz Ukrainie tak jak kiedyś uratował Polskę, przyjechał na jakieś spotkanie, żeby Polskę też ponownie ocalić. I rzucił tam bardzo ważny komentarz, żeby nie nabierać się na to, że "po tamtej stronie" wypowiadają się ludzie z tytułami profesorów. Bo to nic nie znaczy, Hitler też miał profesorów. Nie ma co się nabierać na autorytety.

  Z ust nam to wyjął, prawda? Niedawno był tu też na blogu zresztą adekwatny wpis. Tylko powtarzać.

  OdpowiedzUsuń
 7. A jeszcze a'propos Ukrainy i rozmów prezydentów z premierami (o których pisałem ostatnio) - Miller nazwał Wołyń ludobójstwem, na co Komorowski machnął ręką "Ale to było dawno".

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy Rafał Trzaskowski zaprosi Miley Cyrus na uroczyste otwarcie nowej oczyszczalni ścieków?

"Für Deutschland", czyli o metodzie skutecznego uprawiania polityki

A więc Trump, czyli białe Święta?