Radujmy się! Straszno już było

Dziękuję:
Joli z Warszawy
Cmentarnemu
Edwardowi z Przegędzy
Radkowi ze Szczecina
Jakubowi z Warszawy
Waldemarowi z Bytowa
Wojciechowi z Tychów
Braciom Szwedom
Joli z Sieprawia
Grzegorzowi z Warszawy
Dance z Warszawy
Szymonowi z Warszawy
Andrzejowi z Płocka
Andrzejowi z Krakowa
Dorocie z Gniezna
LEMMINGOWI
Marylce
Michałowi ze Świecia
Kozikowi
Krzysztofowi ze Szczecina
Tomkowi z Pabianic
Dance z Poniatowskiego
Michałowi z Piastowa
Annie z Olsztyna
Aplikacjom
Michałowi z Warszawy
Irkowi z Warszawy
Jackowi i Irenie ze Szczytna
Piotrowi z Warszawy
Maciejowi z Focha
Jackowi z Oświęcimia
Arturowi z Warszawy
Krzysztofowi z Sosnowca
Elżbiecie z Warszawy
Dorocie z Rzeszowa
Moim Ludziom ze Skoczylasa
Państwu Wieczorkom
Marianowi z Józefowa
Janinie z Gniezna
Andrzejowi z Bydgoszczy
Krystynie z Gdańska
Grabarzowi
Magdzie i Markowi z Białej
Piotrowi z Barczewa
Jackowi z Literackiej
I jak zwykle Paypalowiczom: Ewie, Sławkowi, Markowi.
W tym miesiącu szczególnie pragnę podziękować tym wszystkim, którzy tak serdecznie zareagowali na moje dwa desperackie apele w połowie miesiąca, kiedy nagle wszystko zaczęło mi mówić, że to już koniec.
Dziękuję raz jeszcze i niezmiennie proszę o pamięć.

Mieliśmy kiedyś taki zwyczaj, że specjalnie na tę okazję odgrzebywałem jakiś stary tekst, który osobiście lubię bardziej niż inne, i Wam go dedykowałem. Ponieważ się ostatnio rozpisałem, i ten zwyczaj jakoś odszedł w zapomnienie.. Ale dziś, ponieważ minął miesiąc, a ja nie mam nic odpowiedniego, proszę, poczytajcie sobie to. Nie bardzo długie. Myślę że zabawne. No a poza tym – co wcale nie tak mało ważne – o czasach, gdy jeszcze istniało coś takiego jak piar. A my wszyscyśmy się go strasznie bali. Niepotrzebnie. Wszystko się kiedyś kończy. Przyznacie sami. Już sam tytuł robi wrażenie: DONALD TUSK – GWIZD ARTYSTYCZNY.

Przydarzyła mi się bardzo zabawna historia. Siedziałem sobie w domu i słuchałem muzyki. Grał Bill Evans – pianista, razem z Toots Thielemansem na harmonijce. Kto się interesuje, z pewnością wie, o co chodzi. Weszła najmłodsza Toyahówna, wydęła z pogardą usta i spytała: „A co to za okropieństwo?’ Na to ja: „Organki”. Na co moja córka: „Okropne”. I znów ja: „To Toots Thielemans – on jest wybitny”. I wtedy moje dziecko: „Kto???? Tusk?”
Otóż sprawa wygląda następująco. Oczywiście nie Tusk, tylko Toots. Toots Thielemans – jeden z największych muzyków XX wieku. Można nie znać tego nazwiska, można nie wiedzieć, kto to taki, ale wystarczyło żyć i mieć uszy otwarte, żeby od czasu do czasu usłyszeć tę harmonijkę i jej nie zapomnieć. Wystarczyło te kilka ważnych filmów, jak choćby Midnight Cowboy, żeby już nigdy nie zapomnieć tej melodii. A więc nie, Moje Głupie Dziecko, nie Tusk. Toots. Wielki muzyk, znany głównie ze swojej harmonijki, ale również gitarzysta i… gość, który potrafił pięknie gwizdać. A więc bardzo zdolny człowiek. Nie Tusk.
Domyślam się, że ktoś kto znalazł się na tym blogu po raz pierwszy, pomyśli sobie zapewne, że tu się odbywa jakieś szaleństwo. Mało tego. Jestem pewien, że nawet ci, którzy byli tu już wcześniej, mają święte prawo, żeby uznać, ze ja albo ostatecznie straciłem siły, albo się po prostu zdemoralizowałem. Proszę wszystkich o zachowanie spokoju. Aż tak źle nie jest. Atmosfera tylko z pozoru jest głupkowata. Owszem, kiedy moja córka wyskoczyła z tym Tuskiem, to wpadliśmy w nastrój zabawowy i zaczęliśmy się prześcigać w najróżniejszych pomysłach, jak by to było, gdyby nagle się okazało, że Donald Tusk potrafi grac ładnie na harmonijce, albo – nie daj Boże – jest okazał się wirtuozem w artystycznym gwizdaniu. Włączalibyśmy sobie TVN24, na ekranie pojawiałby się napis ‘na żywo’, kamery pokazywałyby nam rzecznika Grasia, który by z kolei anonsował wystąpienie Premiera… i wtedy na mównicę wchodziłby Donald Tusk i pięknie grał na organkach. Lub gwizdał. To byłoby coś. To byłaby prawdziwa rewolucja. Oto mamy ten nasz polityczny świat. Tych wszystkich pieprzonych prezydentów, ministrów, premierów, komisarzy, te wszystkie parlamenty, te strategie, te gospodarki, te niespełnione obietnice, tę nieustanna walkę o głosy wyborców… a tu nagle pojawia się, który gra na organkach, a następnie grzecznie się wszystkim kłania i idzie do domu.
Niedawno, Hanna Gronkiewicz Waltz powiedziała, że, jak idzie o miasto, którym ona zarządza, to właściwie nie trzeba już nic robić. Wystarczy, żeby wszędzie były kwiaty i żeby w chodnikach nie było dziur, na których można by połamać nogi. Ludzie będą chodzić jak naćpani i będzie git. Ja do tego bym jeszcze dodał takie rozwiązanie, żeby wszędzie, wzdłuż ulic poumieszczać wielkie telebimy, na których mieszkańcy miasta mogliby nieustannie oglądać, jak Donald Tusk gwiżdże, lub gra na harmonijce.
Wbrew pozorom, to nie jest obraz aż tak bardzo absurdalny. Właściwie, jak się dobrze przyjrzeć, to wszystko zmierza dokładnie w tym kierunku. Wczoraj telewizja poinformowała, że Premier przedstawił coś, co się nazywa Polska2030 – Wyzwania Rozwojowe. Chodzi o to, że – prawdopodobnie po to, by nas ostatecznie dobić – postanowiono nam pokazać, jak to będzie za dwadzieścia lat pod rządami ludzi, którzy nam dwa lata temu wskoczyli na plecy i nie chcą zleźć. Nie będę opisywał, jak ta Polska w roku 2030 ma wyglądać. Po cholerę? I tak wszystko wiadomo – domy mają być wysokie, ze szkła i stali, a pociągi mają jeździć bardzo szybko. Chcę jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz. Otóż najprawdopodobniej autorem tego szaleństwa był nie Donald Tusk, lecz sam Michał Boni. Dlaczego tak myślę? Przede wszystkim dlatego, że mignął mi ten ubek wczoraj w telewizorze. Ale jest tez drugi powód moich podejrzeń. Ja na Boniego mam oko już od pewnego czasu. Dokładnie od dnia, kiedy przeczytałem z nim rozmowę w Rzeczpospolitej, gdzie on opowiadał, jak to w przyszłości każdy będzie miał komputer i będzie sobie z każdym rozmawiał na skajpie. To właśnie wtedy uznałem, że nie ma takich słów, które by potrafiły opisać nieszczęście, na jakie sami się zechcieliśmy skazać 21 października 2007 roku. Ale nie ma też takich słów, które by w pełni sprawiedliwie mogły załatwić sprawę o nazwie ‘Michał Boni’.
Więc już nic więcej nie napiszę. Pewnie puszczę sobie Nocnego Kowboja i może się w ten sposób trochę uspokoję.

Komentarze

 1. @Toyah

  Ufff, jestem z powrotem.
  Ale ciągle jeszcze w biegu, chciałem się tylko zapytać jak ty się mogłeś uspakajać przy Nocnym Kowboju?
  Dla mnie to film wstrząsający aż do bólu. Prawie zawsze mi się chce ryczeć.
  A Ty się uspakajasz?


  ps. jak się rozpakuję, to pozwolę sobie trochę więcej o Twojej ostatnio płodnej działalności. Ona mi towarzyszyła, ale ja pisać niestety nie mogłem.

  OdpowiedzUsuń
 2. @jazgdyni
  Ależ oczywiście. Zawsze, ile razy usłyszę gwiżdżącego Tuska. Wówczas Nocny Kowboj działa na mnie kojąco.

  OdpowiedzUsuń
 3. No wiesz, Toyahu: "Nie róbmy polityki, grajmy". Na organkach. Albo w piłkę - to łatwiej sprzedać.

  A ten cały PR chyba faktycznie gdzieś tam się zapędził w kozi róg. Co tu robić? - wybory wkrótce. Kongres prawicy nie pomoże, Bratkowski z ekipą też jakoś raczej w stronę kompromitacji. Co robić, co robić!!??

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy Rafał Trzaskowski zaprosi Miley Cyrus na uroczyste otwarcie nowej oczyszczalni ścieków?

"Für Deutschland", czyli o metodzie skutecznego uprawiania polityki

A więc Trump, czyli białe Święta?