Walczymy w cieniu. Jest pięknie!


Wczorajszy poniedziałek upłynąłby nam pewnie tak, jak upłynął ogromnej większości Polaków, a więc albo na przenikliwym smutku, lub na omdlewającej wręcz obojętności, gdyby nie pewien niezwykły zupełnie telefon. Otóż wczoraj wieczorem zadzwonił do mnie pewien bardzo bliski mi, i – co tu jest do ukrywania – bardzo dobrze mi życzący człowiek, i zapytał, jak minął dzień. Odpowiedziałem, jak najbardziej zgodnie z prawdą, że tak sobie, jednak znajomemu to nie wystarczyło. On chciał wiedzieć bardzo dokładnie, jak się czuje ktoś, kto poniósł tak niezwykłą i spektakularną polityczną klęskę, na dwóch zresztą poziomach – ogólnopolitycznym i osobistym. Powiedziałem więc, że dostałem te swoje 400 ponad głosów i świadomość, że w moim okręgu wyborczym znalazło się aż 400 osób, które, choć mnie nawet nie znają, lubią mnie i szanują, jest bardzo wzmacniająca, natomiast jak idzie o sam fakt, że nie zostałem posłem, to przede wszystkim ani się tego tak bardzo nie spodziewałem, ani też nie miałem przekonania, że ta akurat opcja – jak zresztą większość wszelakich opcji – niesie w sobie wyłącznie korzyści. A zatem – z tym akurat poczuciem klęski radzę sobie świetnie.
Jeśli idzie natomiast o kwestie bardziej ogólne, w tym wypadku porażkę Prawa i Sprawiedliwości i fakt, że większość głosującego społeczeństwa uznało, że tak jak jest, jest dobrze i nie należy tu nic ruszać, od samego początku nie chciałem wchodzić w jakąkolwiek wymianę poglądów, z tej prostej przyczyny, że ja w ogóle nie bardzo lubię dyskutować z ludźmi, którzy w momencie gdy ludzie Platformy Obywatelskiej będą ich krzyżować, swym ostatnim tchnieniem zdążą jeszcze rzucić uwagę na temat tego, że pisobolszewicką zarazę należy rozgnieść jak robactwo. Dlaczego nie lubię? Dlatego mianowicie, że najzwyczajniej na świecie rozumiem, co się wokół mnie dzieję i jakie ten stan rzeczy daje nam szansę na cokolwiek, co by choćby w zarysach przypominało świat jaki znamy.
I w tym momencie, ów bardzo mi bliski i dobrze mi życzący człowiek udzielił mi niezwykłej zupełnie porady. Otóż powiedział mi on, że jeśli mi zależy na tym, by moja rodzina miała się dobrze, powinienem natychmiast przestać prowadzić ten blog. Już przez te trzy lata, miałem okazję jasno bardzo doświadczyć, jak mi to popisywanie się swoimi poglądami zaszkodziło zarówno na poziomie osobistym jak i zawodowym, więc powinienem wiedzieć, że tu akurat może już być tylko gorzej. Że tego bloga nie czytają tylko szaleńcy tacy jak ja, ale również zwykli ludzie i oni nie będą stać bezczynnie. Tak mi właśnie powiedział mój bardzo bliski i życzliwy znajomy w dniu swojego tryumfu. Że jeśli dalej na swoim blogu będę wypisywał to co wypisuję, ucierpię na tym już nie tylko ja, ale również moja rodzina. Dlaczego? Dlatego mianowicie, że ludzie dla których moje poglądy są nieakceptowane, najzwyczajniej w świecie, jeśli tylko będą mogli, pozbawią mnie wszelkich moich praw, i doprowadzą do dalszej ruiny.
I ja rozumiem świetnie, o co chodzi. Już parę lat temu, miałem okazję obserwować, jak w sytuacji państwa totalitarnego wygląda ów proces eliminacji pewnych grup społecznych ze sfery publicznej, kiedy to cała władza została przekazana w ręce wściekłego tłumu. Miałem okazję ten proces obserwować z zewnątrz, ale również – jak najbardziej – od środka. Widziałem wyraźnie te najpierw zdziwione, a następnie już tylko pełne nienawiści twarze i słyszeć ten syk, niosący tylko jedną informację: „Zabrać mi to stąd”. I ja wiem, że, ponieważ to zwycięstwo – choć bardzo błyskotliwe – wciąż niesie w sobie potężny ładunek braku satysfakcji, spowodowanej faktem, że, wbrew oczekiwaniom, nie doszło do zwycięstwa pełnego, przed nami idą czasy naprawdę niełatwe. Ja wiem, że z punktu widzenia niespełnionego zwycięzcy, następnym krokiem może być już tylko rozwiązanie ostateczne. A jak ono się objawi w danej sytuacji, zawsze pozostaje kwestią okoliczności. A więc, doskonale też wiem, co mnie czeka, lub może czekać, jeśli będę dalej pisał tu rzeczy, które mi chodzą po głowie.
I mam nadzieję, że przynajmniej ci, którzy mnie znają, wiedzą, że ja nie mówię o rozwiązaniach fizycznych. Oczywiście, nie można do końca niczego wykluczać, ale aż za takiego męczennika, to ja się nie uważam. Wiem natomiast, że jest bardzo prawdopodobne, że to, iż mimo tej klęski, ja wciąż śmiem deklarować to, co uważam za słuszne, może spowodować atak, który nawet mnie może zaskoczyć. Atak, który tym razem, zgodnie z zapowiedzią mojego przyjaciela, będzie tym razem skierowany również pod adresem mojej rodziny.
Człowiek, o rozmowie z którym dziś opowiadam, nie informował mnie o przyszłości, która mnie czeka w nowym rozdaniu, ani z nienawiścią, ani nawet z satysfakcją. Za jego słowami stała autentyczna sympatia połączona z zatroskaniem. Ale też nie można tu mówić o jakiejkolwiek nienawiści, bo, jak zostałem zapewniony, ewentualna nienawiść, jaka będzie stała za wymierzonymi wobec mojej rodziny gestami, nawet nie przystaje do tego, co tych którzy wymierzą mi sprawiedliwość spotyka każdego dnia od lat ze strony takich jak ja. A więc kiboli, dewotów, sterującego nimi Kaczyńskiego… no i mnie osobiście. Każda akcja skierowana w moją stronę nie będzie w żadnym stopniu agresją, ale zaledwie całkowicie naturalnym gestem obronnym wobec zła idealnego. I jeśli dziś słyszę to co słyszę, powinienem traktować te słowa, nie jako kolejny gest nienawiści, lecz wyłącznie jako życzliwą przestrogę. Idą bowiem czasy, gdzie to co ja myślę i wyrażam przy pomocy słów, dłużej tolerowane być nie może. Informował mnie on o mojej przyszłości z życzliwością, ale też z głębokim poczuciem, że tak jak jest – jest dobrze. Że tu nie ma mowy ani o terrorze, ani o przemocy, ani nawet o jakimś tam wymuszeniu. To z czym dziś mamy do czynienia, to nie totalitaryzm. To jak najbardziej sprawiedliwa obrona przed totalitaryzmem. Totalitaryzmem i nienawiścią. Dobrzy ludzie czytają słowa, które tu są wypowiadane i tylko na nie reagują.
Jak już jakiś czas temu tu wspominałem, pani Toyahowa od samego początku traktuje ten blog jako zło konieczne, a kiedy jest w lepszym nastroju, nie zwraca na niego najmniejszej uwagi. Gdy jej wczoraj zrelacjonowałam opisaną wyżej rozmowę, roześmiała się i powiedziała, że to jest jakiś absurd, ponieważ, jeśli w ogóle była jakaś szansa na to, że ja się zamknę, to może jeszcze jakiś miesiąc temu, lub choćby i nawet w zeszłym tygodniu. Dziś natomiast jest oczywiste, że ten blog istnieć musi, i to nie istnieć o tak sobie, ale istnieć w pełnym wymiarze. I że namawianie mnie dziś do tego, bym przestał pisać – i robienie tego właśnie dziś – jest co najmniej dziwne. Bo ten moment już dawno minął. A ona wie co mówi. Na pewno wie. Szczególnie od minionej soboty, kiedy i ona zauważyła, jak na to moje pisanie reaguje już i jej środowisko.
Wszyscy widzą wszystko, co widzieć chcą i co widzieć muszą. Weźmy taką Toyahównę młodszą. Pamiętam, jak ona była jeszcze w szkole podstawowej i któregoś dnia pani w szkole zapytała dzieci, na kogo w minionych wyborach głosowali rodzice. Dzieci z domów, gdzie głosowano na Platformę Obywatelską, z dumą zadeklarowały swój status, natomiast cała reszta zachowała odpowiednie milczenie, Moje dziecko również. Wczoraj niespodziewanie tamta sytuacja powtórzyła się, tyle, że już w klasie licealnej i wobec osób właściwie już dorosłych. Nauczyciel zapytał moją córkę, na kogo ona głosowała w niedzielę . Ot tak, zwyczajnie – podszedł do niej i zapytał. Tym razem Toyahówna nie spuściła głowy, lecz odpowiedziała, że przy okazji swoich pierwszych wyborow zagłosowała na Prawo i Sprawiedliwość, na co usłyszała coś w rodzaju: „Czyś ty zwariowała!” Naturalnie, nie było mnie przy tym, całość znam tylko z jej relacji, ale podobno powiedziała ona swojemu nauczycielowi coś takiego: „Głosowałam na PiS, bo takie mam poglądy. Ale wiem, że niektórzy moi znajomi glosowali na Palikota, bo uważają, że to co on proponuje, jest dobre. Są też tacy, co głosują na SLD, bo wierzą, że SLD jest w porządku. I tak to jest. Ludzie głosują, bo mają poglądy. Rozumiem, że pan głosował na Platformę, bo uważa pan, że tak jak jest, jest świetnie. W porządku”.
Bardzo nieodpowiedzialnie. Całe szczęście, że nie zaczęła podskakiwać i śpiewać: „Kto nie skacze, ten z Platformą”, bo by mnie jeszcze wczoraj wieczorem stąd wywlekli, i nawet nie miałbym okazji dowiedzieć się, co mnie czeka, jeśli nie przestanę bredzić. W końcu coś takiego, jak konsumpcja zwycięstwa to zjawisko stare jak świat.

Obok tego tekstu, po prawej stronie, są dwa kluczowe miejsca – jedno to okładka książki ze starszymi tekstami zamieszczonymi na tym blogu, a drugie to numer konta, na które można przesyłać pomoc dla mnie i dla nas. Dziękuję.

Komentarze

 1. Jest jakieś fatum Rejtana. Tego to dopiero "dobrzy ludzie" lżyli!

  Lecz on miał o tyle lepiej, że nie założył rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 2. @toyah
  Powiedz mi - dużo masz takich "bardzo bliskich i życzliwych znajomych"?

  Pytanie oczywiście czysto retoryczne - wiem moje myśli stały się natrętne, wiem że się powtarzam ale znowu to powtórzę - czeka nas wiele upodlenia.
  Tylko my, wydaje się jesteśmy w miarę odporni.
  Gorzej z tymi, którzy nie potrafią się obronić i idą jak owce na rzeź.
  Ale przecież wiemy, że nawet te owce potrafią podnieść głowy i nieźle wierzgnąć...

  OdpowiedzUsuń
 3. @orjan
  Wydaje się, że znajomość historii może być niekiedy bezcenna. Może dlatego jest wyrzucana ze szkół.

  OdpowiedzUsuń
 4. @raven59
  Wcale nie retoryczne. Ludzie mają różnych znajomych. Moi znajomi są bez wyjątku porządni i bardzo życzliwi bliźniemu swemu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jesteśmy w punkcie gdzie ludzie mówią, że "lepiej być frajerem dymanym przez tych złodziei, niż żyć w IV RP, rządzonej przez psycholi, gdzie są teczki, haki, podsłuchy, Macierewicz i Ziobro".
  Dosłownie takie zdania słyszę. Czyli ich wybór jest już trochę bardziej świadomy, niż wtedy kiedy się jeszcze łudzili, że platforma to cokolwiek dobrego. Natomiast jakoś mnie to nie pociesza, a wręcz smuci jeszcze bardziej.

  Są też tacy, którzy są całkiem zadowoleni bo "są orliki, drogi trochę się budują, powoli ale jednak jakoś to w stabilnej i spokojnej atmosferze idzie, kryzys przetrzymaliśmy nieźle, chwalą nas za to za granicą, ogólnie nie jest tak źle". Niezłe choć można lepiej i tak jak Gugała powiedzieć, że to najlepszy rząd od niepamiętnych czasów i dawno w Polsce nie było tak świetnie. Także ludzie jakieś instynkty jeszcze mają.

  Ty Toyahu pisz, a my będziemy czytać. Chyba tyle jeszcze nam wolno?

  OdpowiedzUsuń
 6. @Ulver
  Z tymi teczkami i podsłuchami też już nie jest tak prosto. zwłaszcza od czasu, gdy się okazało, że Polacy właśnie awansowali na pierwsze miejsce najbardziej inwigilowanych społeczeństw w Europie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Toyahu,ja natomiast dzisiaj słyszałam, że jest raczej cicho. Jakoś leminżeria nie dyskutuje , a przede wszystkim nie widać radości. Jak Ty to widzisz Toyahu ? Sama niestety, albo i stety, nie mogę tego zweryfikować, bo na szczęście obracam się w środowisku bardzo mi miłym politycznie.

  Co jest, czy oni się nie cieszą ? Dziwne to wszystko ...

  OdpowiedzUsuń
 8. @toyah
  Wciaz nie mam jak sie zabrac do rozbudowanej analizy (na ktora mam ochote), ale przyszla mi na mysl jedna refleksja:
  z punktu widzenia tej dumnej wiekszosci, ktora wlasnie wygrala wybory, zagrozenie ksenofobia, kaczyzmem, chrzescijanstem i IV RP juz nie istnieje. Mozna bylo w kampanii sie tego bac, mozna bylo pisac "ufff" na fejsbuku po pierwszych ogloszeniach - ale to tyle. Obecnie Polske naszych oponentow czekaja swietliste 4 lata zycia pod pelna wladza premiera i prezydenta z PO. A na scenie politycznej pojawily sie nowe atrakcyjne byty takie jak Ruch Palikota z tymi wszystkimi gejami, kobietami z broda i tym gosciem od Faktow i Mitow (nie wiedzialem ze sie dostal, rety ale wstyd!).
  A wiec - moga spac spokojnie. A jednak ich nienawisc do Kaczynskiego (i jego ruchu i idei), ktory jak powiedziano juz w niczym im nie zagraza, wyglada na wylacznie wzmocniona. Oczywiscie, ona przeszla z fazy lekliwej w tryumfujaca, ale jako taka staje sie tylko bardziej agresywna. Wiec wszystko co piszesz jest jak cholera mozliwe i prawdopodobne. Tak naprawde teraz zaczyna sie prawdziwe dorzynanie watahy.
  Wlaczymy w cieniu. Jest pieknie. A moze po prostu starym legionowym: jebal ich pies.
  Serdecznosci!

  OdpowiedzUsuń
 9. @Agnieszka Moitrot
  Myślę, że oni się nie cieszą, bo podskórnie czują, że to nie jest żaden sukces.

  OdpowiedzUsuń
 10. @LEMMING
  Ja, szczerze powiem, nie mam ani ochoty, ani siły, by analizować obecną sytuację jakoś głębiej. Wyobraź sobie, że nawet nie znam ostatecznych wyników tych wyborów. Docierają do mnie tylko jakieś strzępy. Że będzie dalej koalicja PO-PSL, że do Sejmu weszły te freaki od Palikota, że Tusk nie planuje zmieniać ministrów i że wszyscy bardzo naciskają, by Jarosław Kaczyński zrezygnował z prezesowania PiS-owi. Słyszałem też, że do Senatu nie wszedł Romaszewski i pani Kurtyka, ale ktoś inny. Nie wiem kto. Przy okazji, pozdrowienia dla zwolenników JOW!

  OdpowiedzUsuń
 11. W mediach bez zmian. Ponoć niejaki Tusk jest dalej premierem i coś tam ma chyba rządzić, nie wiem, to chyba mało istotne jak widzę. Małą furorę zrobił Palikot, bo wiadomo- "świeżak". No ale to jak zwykle newsy o Kaczyńskim pojawiają się seriami, jak z kałacha.

  Przez Smoleńsk i kampanię w ostatnich miesiącach widzieliśmy go bardzo aktywnego. Teraz zapewne będzie bardziej w cieniu, pojawi się raz na jakiś czas i coś wygłosi, czasem może nawet jednym zdaniem. I dobrze. Może będzie miał trochę spokoju ten człowiek. Może będzie i tak, że nawet oni za nim zatęsknią, kiedy będą widzieć jak Tusk rujnuje ten kraj, a gdzieś tam w ekranie mignie Kaczyński, to będą mieć tylko okropne poczucie winy i wyrzuty sumienia. A przed następnymi wyborami wyjście z cienia i totalny atak, i to będzie ich koniec.

  OdpowiedzUsuń
 12. @Ulver

  "...ludzie mówią, że "lepiej być frajerem dymanym przez tych złodziei,..."

  Gdy ktoś tak mówi, rozejrzyj się od czego zależy jego utrzymanie. Stawiam, że przeważnie jest ekonomicznie podwieszony pod tych "złodziei", czyli taki, jak oni.

  Skoro toyah wspomniał o historii, to podobnie kontestowali eSBecy na imieninach u swojej cioci. Że on "tylko w paszportach", że "szkoda życia", itd.


  "...są orliki, drogi trochę się budują, powoli ale jednak jakoś to w stabilnej i spokojnej atmosferze idzie, kryzys przetrzymaliśmy nieźle, chwalą nas za to za granicą, ogólnie nie jest tak źle".

  Powoli, bo przewały wymagają czasu.

  kryzys nie jest do wytrzymania, tylko do wyjścia (jak zakręt na drodze). Tutaj nic nie mają do POwiedzenia.

  Za granicą chwalą według swoich potrzeb. Podobnie jak Rosja chwaliła marszałka sejmu Ponińskiego, który wyrzucał Rejtana i chwaliła innych szubieniczników.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam Szanownych Państwa,

  a jak się Państwo czują z tym, że Pan Prezes Jarosław Kaczyński powiedział kiedyś że nigdy kiedy Jego brat będzie prezydentem On nie będzie premierem. Potem się okazało,że te słowa nie były nic warte. Następnie powiedział w 2008 r. że ustąpi jeżeli PiS przegra wybory - przegrało ich kilka po kolei a On oświadczył to co oświadczył dzisiaj. I jak to się ma do honoru, dotrzymywania słowa i innych wartości, którym Państwo i ja hołdują. Takich uników prędzej bym się spodziewał po Napieralskim bo widać, że intelektualnie, emocjonalnie i socjalnie nie dorasta do innych liderów partii w Polsce ale stanął i łamiącym głosem ustąpił - zachował resztkę godności jeżeli choć trochę jej miał.

  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 14. Niedawno zapoznałam się z nową elitą narodu http://wpolityce.pl/wydarzenia/16214-klub-ruchu-palikota-w-sejmie-min-biedron-grodzka-kotlinski-nowicka-takze-zastepca-redaktora-naczelnego-nie

  Teraz ten sam portal zamieścił nowy artykuł.
  Warto przypomnieć i wyciagnąć wnioski .Dokąd doszliśmy?
  http://wpolityce.pl/artykuly/16235-i-dlatego-zanim-stad-odejde-prosze-was-abyscie-cale-to-duchowe-dziedzictwo-ktoremu-na-imie-polska-raz-jeszcze-przyjeli-z-wiara-nadzieja-i-miloscia

  ja wysiadam....

  OdpowiedzUsuń
 15. @LEMMING

  konspekt komentarza:

  http://www.youtube.com/watch?v=2SuiV0gX3Q0&feature=related

  "There must be some kind of way out of here,"
  Said the joker to the thief,
  "There's too much confusion,
  I can't get no relief.
  Businessman they drink my wine,
  Plowman dig my earth
  None will level on the line, nobody offered his word, hey"

  "No reason to get excited,"
  The thief, he kindly spoke
  "There are many here among us
  Who feel that life is but a joke
  But you and I, we've been through that
  And this is not our fate
  So let us not talk falsely now, the hour is getting late"


  All along the watchtower
  Princes kept the view
  While all the women came and went
  Barefoot servants, too

  Outside in the cold distance
  A wildcat did growl
  Two riders were approaching
  And the wind began to howl
  *buisness man there, drink my wine,
  Come and take my herb.  Masz rację z tym psem!

  OdpowiedzUsuń
 16. @Jędrzej

  "... którym Państwo i ja hołdują"

  Hę? Konie kują?

  OdpowiedzUsuń
 17. @TOYAH
  ad.1 akapit
  No, większość obywateli się cieszy...

  ad. sympatii połączonej z autentycznym zatroskaniem:

  O. niemal dobrotliwym gestem dotknął jego ramienia.
  - Twoja męka kiedyś się skończy - rzekł. - Jeśli tylko zechcesz, przestaniesz cierpieć. Wszystko zależy od ciebie.
  - To wy! To wy doprowadziliście mnie do tego stanu! - zaszlochał Toyah.
  - Nie, Toyahu, sam się doprowadziłeś. Sam wybrałeś tę drogę, kiedy postanowiłeś sprzeciwić się Systemowi. Wszystkie następstwa wynikły z twojego pierwszego kroku. Nie spotkało cię nic, czego nie mogłeś przewidzieć(...)
  Sam dobrze wiesz, co ci dolega. Wiedziałeś od lat, chociaż usiłowałeś nie dopuszczać tego do świadomości. Toyahu, jesteś obłąkany. Cierpisz na zaburzenia postrzegania rzeczywistości. Nie pamiętasz prawdziwych wypadków i wmawiasz w siebie, że pamiętasz zdarzenia, które nigdy nie miały miejsca, jakieś zamachy, fałszerstwa itp. Na szczęście twoja choroba jest uleczalna. Sam nigdy się nie wykurowałeś, bo nie chciało ci się próbować. Wymagało to wysiłku, na który nie umiałeś się zdobyć. Wiem, że nawet teraz, po przegranych wyborach, wciąż trwasz przy swoich ułudach, bo wydaje ci się, że na tym polega cnota....

  ;-)
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 18. @Jędrzej I.
  Czyżby Szanownego Pana ogarnęły wyrzuty sumienia? Współczuję, ale nic na to nie potrafię poradzić.

  OdpowiedzUsuń
 19. @Eliza
  Ja sobie złośliwie i szyderczo myślę, że nasi biskupi powinni być dziś bardzo zadowoleni. W końcu do Sejmu dostała się osoba duchowna. Wprawdzie była osoba duchowna, ale lepszy rydz niż nic, czyż nie?

  OdpowiedzUsuń
 20. @orjan
  A ja mam taki sygnał w telefonie. Gdybyś do mnie zadzwonił, to byś usłyszał.

  OdpowiedzUsuń
 21. @james
  Przestań. To są sytuacje zupełnie nieprzystawalne.

  OdpowiedzUsuń
 22. @james

  W takim razie, przyjmij coś, czego toyah nie ma w telefonie, bo telefonów jeszcze nie było:

  http://www.youtube.com/watch?v=1h1oRP7FfBw

  Było fajnie, ale od wtedy zaczęło się schodzenie na psy. Sam pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 23. @toyah

  Szanowny Panie,

  a jakieś merytoryczne uwagi? Proponuję nie martwić się o moją emocjonalność w fałszywy sposób i zajmowanie się wyrzutami mojego sumienia. Zajęcie się swoim.

  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 24. moze pozwola ci osiejuk nosic papier toaletowy w tych resztkach pisiorskich "biur" ? A uzywacie papieru toaletowego? czy palcem do dziurki jak u ciebie nad bugiem?

  OdpowiedzUsuń
 25. @Toyah
  No właśnie! Dlatego nie należy przesadzać, robić stypy. To nie jest koniec świata. Co zrobić, trzeba robić swoje, a wynik nigdy nie jest pewny.

  Dlatego ;-).
  Taki trochę wisielczy humor.

  A Coryllus całkiem odjechał. Jego prawo.

  OdpowiedzUsuń
 26. Gdy już tak się rozdokazywałem, to jakże mógłbym zapomnieć o gratulacjach dla D'Tuska?

  http://www.youtube.com/watch?v=fUT9KQ-LuaU&feature=related

  Woke up this morning, started to sneeze
  I had a cigarette and a cup of tea
  I looked in the mirror what did I see
  A nine stone weakling with knobbly knees
  I did my knees bend press ups touch my toes
  I had another sneeze and I blew my nose
  I looked in the mirror at my pigeon chest
  I had to put on my clothes because it made me depressed
  Surely there must be a way
  For me to change the shape I'm in
  Dissatisfied is what I am
  I want to be a better man

  Superman superman wish I could fly like superman
  Superman superman I want to be like superman
  I want to be like superman
  Superman superman wish I could fly like superman

  Woke up this morning, what did I see
  A big black cloud hanging over me
  I switched on the radio and nearly dropped dead
  The news was so bad that I fell out of bed
  There was a gas strike, oil strike, lorry strike, bread strike
  Got to be a superman to survive
  Gas bills, rent bills, tax bills, phone bills
  I'm such a wreck but I'm staying alive

  [look in the paper, what do I see,
  Robbery, violence, insanity.]

  Hey girl we've got to get out of this place
  There's got to be something better than this
  I need you, but I hate to see you this way
  If I were superman then we'd fly away
  I'd really like to change the world
  And save it from the mess it's in
  I'm too weak, I'm so thin
  I'd like to fly but I can't even swim

  Superman superman I want to fly like superman
  Superman superman wish I could fly like superman
  Superman superman wish I could fly like superman
  Superman superman I want to be like superman
  Superman superman I want to fly like superman

  OdpowiedzUsuń
 27. @Orjan

  Mieli chłopaki poczucie humoru!

  No to proszę, znasz to:
  Let me tell you how it will be;
  There's one for you, nineteen for me.
  'Cause I’m the taxman,
  Yeah, I’m the taxman.

  Should five per cent appear too small,
  Be thankful I don't take it all.
  'Cause I’m the taxman,
  Yeah, I’m the taxman.

  (if you drive a car, car;) - I’ll tax the street;
  (if you try to sit, sit;) - I’ll tax your seat;
  (if you get too cold, cold;) - I’ll tax the heat;
  (if you take a walk, walk;) - I'll tax your feet.

  Taxman!

  'Cause I’m the taxman,
  Yeah, I’m the taxman.

  Don't ask me what I want it for, (ah-ah, mister Wilson)
  If you don't want to pay some more. (ah-ah, mister heath)
  'Cause I’m the taxman,
  Yeah, I’m the taxman.

  Now my advice for those who die, (taxman)
  Declare the pennies on your eyes. (taxman)
  'Cause I’m the taxman,
  Yeah, I’m the taxman.

  And you're working for no one but me.

  Taxman!

  Ale ci od tej piosenki to naprawdę zarobili dużo pieniędzy, więc mieli prawo narzekać na skarbówkę.

  pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 28. @Jędrzej

  No, ale po co zaprzeczasz?

  Przecież to nawet ślepy widzi, że przyciąga Ciebie tutaj Twoje sumienie. To przebija z każdego Twojego zdania.

  Nic w tym zresztą złego.

  Jak to mówią Hindusi: Nikt nie wie, ale wiem ja i moje sumienie

  OdpowiedzUsuń
 29. @James

  Komorników nie lubią nawet w Liverpool'u...

  OdpowiedzUsuń
 30. Szanowny Panie Krzysztofie Osiejuk

  Zdobył Pan 400 głosów wyborców a czy ktoś z nich słyszał co sam Pan na swój temat powiedział..."Ja bym nie był dobrym politykiem" to po co Pan kandydował? Żeby spełniły się Pana marzenia i zostać asystentem posła nie trzeba kandydować...

  http://www.onet.tv/ja-bym-nie-byl-dobrym-politykiem,6183453,5,klip.html#m=6183453,c=5

  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 31. @Jędrzej
  Merytoryczne? Okay. To bardzo ciekawe z tym, że on obiecał, że nie będzie premierem i słowa nie dotrzymał. Nie wiedziałem. Muszę sprawdzić, czy Szanowny Pan nie kłamie. Jeśli okaże się, że nie, to cofnę Kaczyńśkiemu poparcie.

  OdpowiedzUsuń
 32. #james
  Oczywiście, że jego prawo. I myślę, że warto go słuchać.

  OdpowiedzUsuń
 33. @Jędrzej
  Zmieniłem zdanie. Któregoś dnia się obudziłem i pomyślałem sobie, że właściwie to ja bym był świetnym politykiem.
  Zmieniłem zdanie.
  Zmienił Pan kiedyś zdanie?

  OdpowiedzUsuń
 34. @toyah
  Sprostowanie: nie asystentem tylko "doradcą posła jakimś". Przepraszam na pomyłkę.

  OdpowiedzUsuń
 35. @Jędrzej
  Nie gniewam się, natomiast uważam, że ta pomyłka świadczy o Panu nienajlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 36. @All
  I. Apeluję o więcej optymizmu. Wybory nie zostały wygrane. To fakt.Owszem, czas ucieka. Ale ich cykliczna formuła jest czysto umowna, jak i one same. Dla nas powinien liczyć się cel, wizja... I świadectwo. Tu Rymkiewicz nierzadko był przywoływany, więc co jest??
  @Toyah
  II.Szkoda, że oni tu przychodzą i takie suchary zapodają. Żeby jeszcze potrafili tak poprowadzić dyskusję by udało się im wziąć Cię pod chuj. A tak to dwa zaczepne posty i pierdolnięcie maczugą. Czyś Ty im jakieś dwóje stawiał przed zmianą zawodu?

  OdpowiedzUsuń
 37. @zawiślak
  Ty wiesz, że to jest możliwe?

  OdpowiedzUsuń
 38. Dobry wieczór!

  Obawiam się, Toyah, że ten twój kumpel wie co mówi. Jak pisze Lemming: Tak naprawde teraz zaczyna sie prawdziwe dorzynanie watahy.
  Dziś widziałem kawałek Panoramy w TVP - otóż dowiedziałem się, że cały internet pęka ze śmiechu w temacie Budapeszt, tu pokazali fotomontaż Macierewicza z wielkimi wąsami a la Franz Josef. Dobrych parę minut to wałkowali. Ależ, kurwa, w tym internecie wesoło!
  Niby wygrali te wybory a boją się jeszcze bardziej, zobaczycie, teraz dopiero zacznie się jazda.

  W sumie ciekawa rzecz - też byłem kiedyś lemingiem, polityką, jak porządny leming się brzydziłem ale w końcu do systemu zraziła mnie ta monstrualna nawalanka na Kaczorów, Kaczystów i innych moherów. Było to dla mnie jawnym pogwałceniem demokracji i zwykłej przyzwoitości. Mieliśmy wtedy jeszcze Porozumienie Centrum i zarzuty o udział Kaczyńskich w aferze FOZZ.
  Teraz ta nawalanka jest nieporównanie większa - a 30% przekroczyć nie można - czyżby po tamtej stronie był już tak straszliwy beton, nikogo to już tam nie zastanawia?
  A ten typas z ruchu poparcia samego siebe albo ktoś tam z tego ruchu powiedział, że oni reprezentują wykluczonych.
  No - bo my tutaj to dopiero mainstream.

  Wybaczcie wielowątkowość komentarza.

  Jak już dzisiaj tak komentujemy muzycznie to ja proponuję Look what they've done to my song
  http://www.youtube.com/watch?v=Cqg3kcwAgso

  OdpowiedzUsuń
 39. A ja Toyahu przeczytałam sobie dzisiaj Sciosa . I dobił mnie totalnie. On ma rację, niestety,czeka nas bardzo, bardzo długi i wyczerpujący marsz, wielu odpadnie,zmęczy się.To wszystko prawda . Ja na pewno się podniosę i pójdę dalej, tylko , że szkoda, że Sciosa przeczytałam już dzisiaj. Mogłam poczekać.

  OdpowiedzUsuń
 40. @Kozik
  Ja w tych dniach tradycyjnie słucham tylko muzyki i oglądam sport. A zatem prawie nic nie wiem. Natomiast trudno, bym nie odbierał różnych sygnałów. A więc to akurat wiem. Oni z jakiegoś przedziwnego powodu przez to zwycięstwo wpadli w jeszcze większą panikę. A skoro panikę, to i wściekłość.
  Może tu by mistrz Santorski coś poradził?

  OdpowiedzUsuń
 41. @Toyah

  O tak! Santorski i Mistewicz w rozmowie z Najsztubem.

  Idę spać... Dobranoc!

  OdpowiedzUsuń
 42. @Agnieszka Moitrot
  Ja Ściosa nie czytam i mam spokój.
  Swoją drogą, jak można czytać kogoś, o kim nawet nie wiadomo, czy istnieje?

  OdpowiedzUsuń
 43. Kilka powyborczych myśli.

  Widzę, że wszyscy staramy się uchwycić istotę zjawiska historycznego, które jest nam dane obserwować, ale trochę to się wymyka. Jak to ująć krótko i celnie? Nie wiem. Świetny był opis systemu o charakterze feudalnym Orjana, ale i to pewnie nie jest wyjaśnienie pełne. Można wnikać w niedostatki demokracji jako takiej oraz mocną pozycję służb w III RP od mediów po instytucje państwa w tym PKW i firmy informatyczne obsługujące wybory. I to pewnie trochę by wyjaśniło, ale czy bylibyśmy bliżej odpowiedzi zasadniczej? Chyba nie.

  Kolejne sprawa to, czy powinniśmy zarzucać sobie grzech naiwności, skoro oczekiwaliśmy zwycięstwa czy choćby wyraźnej przewagi? I tak i nie. Na wybory trzeba się mobilizować, a nie prorokować porażkę. I ja ograniczyłem w ostatnich przedwyborczych komentarzach moje zwyczajowe czarnowidztwo. Jeśli się wstydzę, to za inne komentarze (nie moje, tylko ogólnie prawicowych blogerów) - chodzi mi o to jak to niby Tusk i ferajna strasznie się boi i jaka to sprawiedliwość ich zaraz dosięgnie, gdy tylko wygramy. Tu była rzeczywiście spora dawka naiwności... (tzn. oni pewnie mają swoje strachy i koszmary, ale akurat utraty władzy raczej nie brali pod uwagę)

  Niestety, wspomniana wyżej naiwność nadal się pojawia, otóż przeczytałem wyżej: "A przed następnymi wyborami wyjście z cienia i totalny atak, i to będzie ich koniec." Nic takiego się nie stanie. Można przewidywać koniec w formie zgnicia tej władzy tak jak kiedyś SLD, ale jeśli nie stało się to przez 4 lata, to znaczy, że służby od czasów SLD zmądrzały i obecny projekt lepiej pielęgnują - częste zmiany są kosztowne i ryzykowne (patrz: 2005-2007). W każdym razie nie należy oczekiwać niczego konwencjonalnego. Ale dzień próby może nadejść niczym nocny złodziej i wtedy nasza postawa, nasze świadectwo może mieć znaczenie (wspomnijmy 10.04).

  A zatem, nie ma szans? Błąd! W historii często wygrywali ci, którym nie dawano szans. Konieczne są pewne warunki np. niezłomna wiara w zwycięstwo oraz dobre przywództwo. Przywódcę mamy. Fakt, że tak gardłują, by ustąpił, najlepiej świadczy o tym, że to dla nas najlepszy możliwy przywódca. Do nas należy wiara i świadectwo, jak to ładnie napisał wyżej Zawiślak.

  (Przepraszam, że nie całkiem w temacie wpisu - to oddzielny temat)

  OdpowiedzUsuń
 44. @Toyah, @Agnieszka Moitrot,
  Ja przeczytałem i Ściosa i coryllusa i na szczęście Upartego - polecam wszystkim:
  Aleksander Ścios...
  Coryllus...
  Uparty...

  Zwłaszcza Upartego

  OdpowiedzUsuń
 45. @toyah

  Szanowny Panie,

  Przykład na wiarygodność i słowność Pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i przed wyborami 2011 nie wycofał się z tych słów. Słowo się rzekło kobyłka u płota..

  http://www.tvn24.pl/2471006,0,0,1,1,kaczynski-zrezygnuje-dzisiaj-najwieksza-sila-pis-jest-jej-lider,wideo.html

  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 46. @Toyah
  Oni liczyli się z przegraną. I na to mieli świetny scenariusz, wykończyć do spółki z mediami raz na zawsze PiS, gdy będzie borykał się z tym co zostawili po sobie. A teraz stoją przed całym tym szambem, jak mają nie umierać ze strachu? Został im tylko bełkot o dorzynaniu watah, takie panem et circenses.

  OdpowiedzUsuń
 47. Jeszcze przyjdzie czas... Spokojnie... Tylko spokój może nas uratować... Historia bez zbędnej otoczki odsłoni prawdę... Takich ludzi jak Ty, drogi Toyah-u ona jednak potrzebuje... Takich ludzi jak marjanpazdzioch i wielu, wielu innych... Nie wolno nam się poddać... Nie możemy...

  OdpowiedzUsuń
 48. @All

  Dużo tu dzisiaj emocji - dobrych i złych. Triumfalizm i pogarda z jednej strony, zawiedzine

  nadzieje i śmiech przez łzy z drugiej. I to przerzucanie się piosneczkami. Jasne, wszystko już

  przecież kiedyś zostało powiedziane.
  To normalne i tak być musi. Emocjom trzeba dać upust. Lecz nie można pozwolić, żeby zaślepiały.

  Polityka to zimna kalkulacja, a jak są emocje, to najczęściej udawane na potrzebu tłumów.
  Bez wątpienia niejeden tutaj czytał "Księcia", a pewien jestem, że Prezes zna to na pamięć.

  Dlatego jest mężem stanu i tak długo trzyma się w polityce. No i ma tylu wrogów. Bo nie można

  go zniszczyć.

  Wbrew temu co wielu sądzi, łącznie z Toyahem, nadal uważam, że PISowi nie opłacało się brać

  władzy właśnie teraz. To byłaby syzyfowa praca, a system z rozkoszą ścierałby nas w pył.
  Czekać i obserwować i jak mówi Toyah, postać nieco w cieniu. Pozwolić, by przeciwnicy sami

  sobie pograli w kółko i krzyżyk. Niech się zakiwają na śmierć.
  To nie jest, jak niektórzy piszą polityka spalonej ziemii. W żadnym wypadku. Czyż, jeśli ktoś

  pamięta, może być gorzej niż w 1989 roku? I to jeszcze nie była spalona ziemia. A potencjał jest

  w kraju i narodzie ogromny. Tylko cóż z tego. System tłumi wszystko w sposób niesłychany,

  dopuszczając tylko, by miód spijali panowie i panie z listy 100 najbogadszych.
  Klasy średniej nie ma. Jest tylko złudzenie tego, wytworzone nagle poprzez danie ubogim trochę

  (tak z parę milionów) złomu na kółkach, sprowadzonego z niemieckich i holenderskich złomowisk,

  płaskich telewizorów wytwarzanych masowo przez Chińczyków, no i tego przysłowiowego grilla

  i piwa. To nawet nie jest niższa klasa średnia; przykre, ale to ciągle biedota, tylko z pewnym

  blichtrem an osłodę.

  Ci wszyscy ludzie jeszcze nie mają korzeni. Korzenie się tworzą, gdy awansuje się do klasy

  średniej. A bycie w tej klasie to głównie poczucie bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa na

  przyszłość i na starość. Również bezpieczeństwa wychowania dzieci i zapewnienia im startu

  życiowego. Klasa średnia przestaje być tłumem, lub jeszcze gorzej - tłuszczą. Oni już coś mają

  do stracenia i więcej myślą, niż dają się ponosić emocjom.
  Pani ze sklepiku u Toyaha nie jest żadną klasą średnią; jest drobną handlarką, niepewną jutra,

  pracującą z dnia na dzień i bojącą się zmian. Ona nagle może wszystko stracić.

  Jest jeszcze kościół. Ogólne przekonanie jest, że kościół nas zawiódł. Może i tak. Ostatnio było

  dużo szumu i dziwnych ruchów wokół kościelnych majątków, więc może wytworzył się jakiś

  system zależności.
  Ale ja znalazłem taki cytacik, który nie jest bluźnierczy, lecz proszę by nasz Ksiądz się nie

  obrażał: "Szatan wymyślił religię, aby stanęła między Bogiem a Człowiekiem".


  Powściągnijmy emocje, przełknijmy gorycz porażki, czujni i zwarci, uzbrojeni w naszą mądrość i

  spokój,cierpliwie czekajmy.
  Pewien jestem, że niedługo przyjdzie nam czekać.

  OdpowiedzUsuń
 49. @filozof grecki
  To ja tylko w jednej kwestii. Otóż, moim zdaniem, oni brali bardzo na poważnie możliwość utraty władzy. Do tego stopnia się jej bali, że dziś, w obliczu naszej porażki, jak słyszę, ogarnęła ich jeszcze większa agresja. Uważam, że to z czym mamy u nich do czynienia dziś, to taka szczególna mieszanina triumfu z zawstydzeniem, czego efektem jest jeszcze większe pragnienie, byśmy im ostatecznie zeszli z oczu i nie przypominali o tym, jacy oni są naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 50. @raven59
  Pomijając już samą zawartość tych analiz, to co mnie zadziwia, to fakt, że najważniejsza debata wciąż odbywa się na blogach.

  OdpowiedzUsuń
 51. @Jędrzej
  Mnie, jeśli wolno, znacznie bardziej od zagadki tak oburzającej niesłowności Prezesa, zastanawia Pańskie w to zaangażowanie. Bo w końcu jakież to jest Pańskie zmartwienie? Niech Pan się skupi na swoich sprawach. Pański premier tworzy rząd. Koalicja kwitnie. Prezydent życzliwie spogląda z boku. Społeczeństwo zadowolone. A Pan coś smutny. Czyżby głowa Szanownego Pana rozbolała?

  OdpowiedzUsuń
 52. @toyah (07:03 do Filozofa)

  No, nareszcie wraca stare, dobre wyczucie!

  To rzeczywiście są typowo po-ruskie reakcje: "powaliłem cię, ale tym bardziej nienawidzę, bo z pozycji tępej siły zazdroszczę ci racji i pragnienia wolności".

  Czy nie tak Jędrzeju I.?

  OdpowiedzUsuń
 53. @toyah

  Na jakich tam blogach, na niektórych blogach.

  To też jest przyczyna uaktywnienia się trolowskiego ruchu tutaj, bo niepokój trolli też domaga się wyjaśnień, a te są tylko na blogach atakowanych.

  Trolle są ofiarą feudalizmu, bo przyłożywszy się do pokonania "kaczora" utracą źródło utrzymania.

  Głupie trolle nie uwzględniły starej mądrości policyjnej, że nie wolno wygrywać do spodu, bo z czegoś trzeba żyć potem.

  OdpowiedzUsuń
 54. Owszem, trolle uaktywniły się, ale ich występy są tak mierne, że zastanawiam się, czy to aby nie jakaś zmyłka... Chcą uśpić czujność, czy jak?

  Troll inteligentny, to troll, który się maskuje, wciąga w długą rozmowę, przynajmniej udaje, że używa logiki. A te tutaj - jak ktoś słusznie napisał - walą maczugą na oślep. Jeśli to im daje jakieś samozadowolenie lub poczucie dobrze wykonanej pracy, to tylko współczuć im, że mając tak marny talent wchodzą na teren zbyt trudny dla siebie i robią z siebie idiotów.

  OdpowiedzUsuń
 55. @orjan
  Oczywiście, że na niektórych.Nawet bym powiedział, że na nielicznych. Moja myśl była taka, że poza blogami nie na nic.

  OdpowiedzUsuń
 56. @Kozik
  Po tamtej stronie wg. mnie nie brakuje ludzi prawych, rozsądnych i dobrej woli, lecz większość z nich z wyrachowania głosuje na PO, bo najbardziej ceni to, że może jeszcze pracować i zarabiać, zapewniać rodzinie względną stabilizację egzystencjalną i owo "poczucie bezpieczeństwa", o którym trafnie napisał Jazgdyni.
  To jest obecnie chyba ich największy dylemat mieć czyste sumienie, czy pracę i przyzwoite wynagrodzenie, a może nawet za poprawność polityczną w dalszej perspektywie lukratywną posadę?....
  Natomiast dylematem ludzi usiłujących za wszelką cenę utrzymać, zachować władzę w państwie będzie zapewnienie swoim dotychczasowym wyborcom nie tylko popkultury, igrzysk, lecz również pracy i przyzwoitych dochodów.
  Pozdrawiam - Zbigniew

  OdpowiedzUsuń
 57. @Zibik
  Zibik, co Ty w ogóle opowiadasz? A jeśli nie widzisz nonsensu swych słów, to powiedz po co Ty głosujesz na PiS??
  Aha, może napisz jeszcze Toyahowi, że jest frajer dęty!

  OdpowiedzUsuń
 58. @Zibik

  Człowiek prawy z wyrachowania nie oddaje matki do burdelu, ani nie ryzykuje, że poczekalnia dworcowa, w której ją zostawia EWENTUALNIE okaże się burdelem.

  A już na pewno nie prawy (tu okolicznościowy jazgot) Polak.

  OdpowiedzUsuń
 59. @Toyah
  Pani Toyahowa to mądra kobieta. Dziś jest oczywiste, że ten blog istnieć musi.

  @Jędrzej I.
  Toyah ma rację, lepiej zastanowić się nad własnymi sprawami.
  Choćby niesłownością Tuska, który nie tyle obiecywał co zapewniał, że ma szuflady pełne gotowych projektów, że jak tylko wygra to je pokaże i wprowadzi w życie. Od 2007 r. jedyne co pokazuje, to że te szuflady od zawsze były "arcyboleśnie" puste.
  A to tylko jeden z rozlicznych przykładów.
  Dla państwa chyba istotniejszy jest brak rządowych projektów niż niespełnianie obietnicy szefa partii opozycyjnej o jego rezygnacji.

  OdpowiedzUsuń
 60. @orjan

  Ha! Toyah ma w komorce te piosenke jako "granie na czekanie". Dziekuje za przytoczenie kontekstu kulturowego!

  @toyah

  No wlasnie, ja bym nie zapomnial o JOWach. Tym slodkim relikcie lumpenliberalnego lunatykowania lat 90-tych, razem z podatkiem liniowym, armia wielkosci 1 dywizji (byl taki koncept! a w dodatku zdaje sie ze jest realizowany...) i calym tym pieprzeniem o panstwie w roli nocnego stroza. JOWy - pamietam ze i na tego bloga zachodzili rozni nasi, co upatrywali w JOWach gwarancji wybawienia polityki a w konsekwencji i kraju.

  Oto wiec - zrobili JOWy. JOWy, ktore jak pamietamy mialy odpolitycznic wybory, sprawic zeby zamiast na partii glosowano na ludzi itd. Skutkiem czego Senat stal sie duopolem PO i PiS, jednak z mazdzaca przewaga PO, ktora bylaby najpewniej podobna w sejmie gdyby tam tez wprowadzono JOW.
  Poza tym mamy w senacie jeden mandat Obywateli do Senatu, dwa PSL, aaa, i 3 "niezaleznych": Borowskiego, Cimoszewicza i Kutza. Przy okazji wykoszono mase przyzwoitych ludzi, na przyklad wlasnie Romaszewskiego.

  Warto te historie zapamietac, kiedy ktos zacznie sie domagac realizacji innego brylantowego pomyslu z przytoczonej wyzej puli.

  Serdecznosci!

  OdpowiedzUsuń
 61. @Lemming
  Nie chcę bronić JOW, bo to akurat jeden z gorszych wariantów ordynacji większościowej.
  Te wybory pokazały jednak dwie rzeczy. Jak podatny jest ostateczny wynik na manipulacje kształtem obwodów wyborczych. Oraz że istnieją potężne bariery ograniczające obywatelom bierne prawo wyborcze. Wśród kandydatów przeważająca większość i tak startowała z ramienia którąś z wielkich partii. Kandydaci niezależni, lokalni społecznicy stanowili mniejszość.
  Jedno i drugie właściwie przekreślaj sens JOW w tym zaproponowanym kształcie.

  OdpowiedzUsuń
 62. Tak trzymać, Panie Krzysztofie. Gratuluję postawy córki.

  OdpowiedzUsuń
 63. @Marylka
  Ja jednak widzę to inaczej. Oni bardzo chcieli wygrać. Oczywiście nie dlatego, że sądzili, że tak będzie dobrze, ale dlatego, że każde inne rozwiązanie oznaczało dla nich śmierć.

  OdpowiedzUsuń
 64. @jazgdyni
  Ja nie mówię, że wygrana się opłacała. Ja tylko twierdzę, że nie jest żadną sztuką robić tylko to, co się opłaca.

  OdpowiedzUsuń
 65. @LEMMIG
  Miło mi bardzo, że zwróciłeś uwagę na tę moją troskę.

  OdpowiedzUsuń
 66. @Daniel Paczkowski
  Dziękuję. Też jestem z niej dumny.

  OdpowiedzUsuń
 67. @Zawiślak i Orjan- Czy Panowie nie zauważyli, do kogo był adresowany mój wpis?....
  @Zawiślak - czy dla Ciebie zwroty " nie brakuje" oraz " większość z nich" znaczą coś innego?....
  Ponadto oświadczam i wyjaśniam, że jestem bezpartyjny, dlatego nigdy nie głosuję na partię, lecz staram się świadomie i dobrowolnie wybierać z danej listy osoby m.in. znane, prawe i wiarygodne. Owszem w rozumieniu, bądź chyba bardziej w odczuciu wielu zwolenników D. Tuska J. Palikota i ich kompanów Toyah, ja i nam podobni Polacy są moherami, czy "frajerami". Natomiast Ty chyba jesteś cwaniak z drugiej strony Wisły?...
  @Orjan to, co napisałeś jest nawet, dla mnie oczywiste. Jednak zauważ to, że ten, co pracuje i przyzwoicie zarabia nie koniecznie musi być lewakiem albo uprzedzonym i wrogiem J.Kaczyńskiego, czy jego zwolenników, nawet wówczas, jak z wcześniej podanych powodów wybiera innych.

  OdpowiedzUsuń
 68. @orjan
  Szanowny Panie, odpowiem tak jak Pana koledze. Proponuję nie martwić się o moją emocjonalność w fałszywy sposób i zajmowanie się wyrzutami mojego sumienia. Zajęcie się swoim.

  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 69. @Toyah

  ODP. na:

  @Jędrzej
  Merytoryczne? Okay. To bardzo ciekawe z tym, że on obiecał, że nie będzie premierem i słowa nie dotrzymał. Nie wiedziałem. Muszę sprawdzić, czy Szanowny Pan nie kłamie. Jeśli okaże się, że nie, to cofnę Kaczyńśkiemu poparcie.

  To drugi dowód oprócz tego że Pan Prezes Jarosław Kaczyńskie obiecał, że ustąpi po przegranych wyborach i słowa podtrzymał te 28.09.2011.
  http://www.tvn24.pl/2471006,0,0,1,1,kaczynski-zrezygnuje-dzisiaj-najwieksza-sila-pis-jest-jej-lider,wideo.html

  Powiedział że nie będzie premierem, kiedy jego brat będzie Prezydentem, A Pan Marcinkiewicz to premier na całą kadencję. Zanim mi Pan zarzuci kłamstwo (tanią esbecką metodą) to proszę poczytać:
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,J-Kaczynski-nie-bede-premierem,wid,8069096,wiadomosc.html?ticaid=1d308

  Co Pan na to? Zna Pan tę wypowiedź Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego ?
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 70. Co mówił J. Kaczyński, co mówił PiS:

  Nie będę premierem, gdy mój brat będzie prezydentem
  Nie będzie koalicji z Samoobroną
  Cieszę się, że będę na pierwszej linii walki z Samoobroną
  My w kolejnej kompromitacji i w otwieraniu Samoobronie drogi do władzy w Polsce uczestniczyć nie będziemy
  Nie poprzemy nikogo z wyrokiem sądu lub przeciwko komu toczą się sprawy sądowe. To jest sprzeczne z ideałami PIS
  V-ce minister sprawiedliwości nie ścigał i nie osadzał w wiezieniu działaczy opozycji w latach 70
  Wybudujemy trzy miliony mieszkań
  Wprowadzimy szybko niższe podatki
  Wycofamy wojsko polskie z Iraku
  Prawie 200 km autostrad w 2006, to nasza zasługa
  Tylko 6 km autostrad w 2007, to wina SLD
  Marcinkiewicz, to premier na całą kadencje
  Pomożemy Stoczni (UE chce zwrotu 4 mld)
  Zredukujemy administrację państwową
  W rządzie nie będzie byłych członków PZPR

  Z dedykacją dla Pana Toyah:

  Dla mnie raz dane słowo jest święte. (Jarosław Kaczyński, 10 VII 2006)

  OdpowiedzUsuń
 71. @Toyah

  Szanowny Panie Krzysztofie Osiejuk

  Nie dziwię się, że Pana nie martwi niesłowność Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego to jest kwestia wrażliwości. A jeżeli Pan wszem i wobec oświadcza, że nie nadawałbym się do polityki potem Pan kandyduje do Sejmu
  http://www.onet.tv/ja-bym-nie-byl-dobrym-politykiem,6183453,5,klip.html#m=6183453,c=5

  a zmiana zdania nastąpiła: cyt.: "Któregoś dnia się obudziłem i pomyślałem sobie, że właściwie to ja bym był świetnym politykiem" to niech Pan częściej zasypia będzie miał Pan okazję do częstszych zmian zdania w sprawach w których próbuje Pan tu moralizować i uprawiać tanią psychoanalizę nt. mojego sumienia.

  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 72. @Jędrzej
  Ja Szanownemu Panu nie zarzucam kłamstwa. Ja z Szanownego Pana szydzę. Z Szanownego Pana lub raczej z przekonania, jakie Szanowny Pan dzierży, że jeśli Pan mi przypomi jakąś starą wypowiedź Kaczyńskiego, na którą już nawet najbardziej wściekłe psy przestały szczekać, bo się już ostatecznie pożygały z nudów, to ja zmienię swoje polityczne poglądy.
  Jeśli Pan wciąż nie rozumie, co ja do Pana mówię, to powiem prosto. Ja znam tamtą obietnicę Kaczyńskiego i ona mi kompletnie nie przeszkadza. Ona jest dla mnie kompletnie bez znaczenia. Wie Pan dlaczego? Dlatego że moim przeciwnikiem nie są jakieś niespełnione obietnice Jarosława Kaczyńskiego, ale totalitarne państwo Donalda Tuska, którego jedynym osiągnięciem jest to, że w ciągu zaledwie kilku lat, potrafiło wielki europejski naród zamienić w stado zastraszonych, nienawistnych i ogłupiajałych z biedy konsumentów.

  OdpowiedzUsuń
 73. @Zibik

  „@ … i Orjan - Czy Panowie nie zauważyli, do kogo był adresowany mój wpis?....”

  Jeżeli wpis był adresowany indywidualnie, to należało nadać go indywidualnie. Publikacja w blogu jest swego rodzaju listem otwartym. Ktoś postronny ma prawo zrozumieć treść jako uogólnioną, abstrahując od osoby adresata.


  „…ten, co pracuje i przyzwoicie zarabia nie koniecznie musi być lewakiem albo uprzedzonym i wrogiem J.Kaczyńskiego, czy jego zwolenników…”

  No pewnie, że nie musi, jednak obok kategorii „przyzwoitości” zarobków, ja proponuję podstawić także kategorię „przyzwoitości” danej pracy.

  Poza tym, razi mnie takie odnoszenie wszystkiego do „J.Kaczyńskiego”. Przy wszystkich moich ciepłych uczuciach, które mu oferuję, nie chodzi o niego, lecz o Polskę. Tak się po prostu złożyło, że – jak już w historii bywało – przy osobie Jarosława gromadzi się niepokój i troska o Polskę, a także nadzieje, że jeszcze będzie wielka wbrew …

  Nie sięgając zbyt głęboko w historię, przypomnij sobie, że w stanie wojennym dokładnie tak samo nadzieje koncentrowały się przy osobie L.Wałęsy i to im bardziej był internowany, im bardziej był osobiście lżony. On był wtedy personifikacją trwania Polski.
  Co z tym sam potem uczynił, każdy widzi, więc na razie odetnijmy porównanie właśnie w tym momencie gromadzenia się nadziei.

  Jarosław bynajmniej nie wytworzył tej siły, która garnie ludzi do niego. Ich popchnął Tusk z jego zleceniodawcami i kamratami. Natomiast Jarosław zasługuje na osobisty szacunek już choćby dlatego, że się nie uchylił; wbrew wszystkiemu co go spotkało i spotyka.

  OdpowiedzUsuń
 74. @Jędrzej

  Gdzieś, nie pamiętam już gdzie, czytałem o pewnym starcu, który w dzieciństwie odkrył, że jest chłopakiem i od tamtej pory już nigdy nie odzyskał równowagi ducha.

  Przyjmijmy na chwilę (choć ja zaprzeczam), że Jarosław uczynił wszystko, co mu zarzuciłeś, co zatem proponujesz względem niego samego i co względem jego zwolenników?

  Drugie pytanie, czy chcesz z tego uczynić sankcję uniwersalną na przyszłość, wobec wszystkich rządzących z ich zwolennikami, czy też zależy Ci tylko na Jarosławie i na tym Twoje pożądanie sprawiedliwości się ostatecznie wyczerpie?

  W ramach uzasadniania nie zapomnij wskazać, w czym konkretnie Jarosław zawadza Ci dzisiaj.

  OdpowiedzUsuń
 75. @Zibik
  Dla mnie nie ma znaczenia w jakich proporcjach znajdujesz u nich ludzi prawych. Wg. mnie nonsensem jest to, że Ty ich tam w ogóle widzisz. I teraz: albo Ty w istocie nie rozumiesz znaczenia pojęcia "prawość" albo- co jak czytam -bardziej prawdopodobne mierzysz ich swoja miarą. Powtórzę: możesz użyć w ich opisie jeszcze tuzin przymiotników o pozytywnej konotacji, i ja pewnie bym się pod wieloma podpisał, ale z całą pewnością nie są to ludzie prawi.
  Ty zaś poprzez stawianie tych tchórzy czy choćby głupców a najczęściej przecież zwykłych łobuzów na tej samej półce wraz z gospodarzem tego bloga, który na ile go znam jest człowiekiem prawym traktujesz go jako frajera, który wg. Ciebie prawym by pozostał nawet w momencie zagłosowania za PO celem utrzymania roboty a tym samym rodziny.I nie chce mi się z Tobą już dłużej dyskutować na ten temat.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy Rafał Trzaskowski zaprosi Miley Cyrus na uroczyste otwarcie nowej oczyszczalni ścieków?

"Für Deutschland", czyli o metodzie skutecznego uprawiania polityki

A więc Trump, czyli białe Święta?