czwartek, 3 sierpnia 2017

Jak być biedną wdową i zachować dobry humor

      Ponieważ jestem ostatnio w nastroju, gdzie między życiem, a śmiercią granica jest wręcz mikroskopijna, pomyślałem sobie, że warto by było spojrzeć na to, czym my się tu zajmujemy z nieco innej niż dotychczas perspektywy.  Spójrzmy więc na świat, że tak to ujmę, osobny, czyli z perspektywy finansowej. Jak wiemy, najbogatszą dziś posłanką jest „nasza” Joanna Lichocka, która, wedle najnowszych danych, na swoim koncie posiada majątek warty blisko 5 milionów złotych. Tak się składa, że ja nie mam bladego pojęcia, co to znaczy mieć majątek w wysokości 5 milionów złotych, natomiast wiem, kim jest Lichocka i, co wiecej, mam okazję oglądać ją regularnie w telewizji, jak mnie oraz innych wyborców Prawa i Sprawiedliwości dzielnie reprezentuje publicznie w naszej walce o nową, sprawiedliwą Polskę.
     Ale wiem coś jeszcze. Otóż jeszcze do nie dawna to nie Joanna Lichocka była najbogatszą posłanką Prawa i Sprawiedliwości. Na pierwszym miejscu owej listy znajdowała się, również „nasza”, pani poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, która jeszcze parę lat temu chwaliła się majątkiem bliskim 10 miliona złotych, natomiast dziś funkcjonuje jako posłanka najbardziej zadłużona, której dług oscyluje w granicach 20 milionów złotych, w dół lub w górę.
     I tu znów muszę przyznać, że nie wiem, co to znaczy mieć 20 milionów długu. Kiedyś, jeszcze za jego życia, czytałem, że Michael Jackson, który był właścicielem praw do wszystkich piosenek Beatlesów, był jednocześnie kompletnym bakrutem, no ale jakoś się tą wiadomością nie przejąłem, uznając, że to nie mój świat, a więc też i nie moja sprawa. Gdy chodzi o posłankę Prawa i Sprawiedliwości, Dorotę Arciszewska-Mielewczyk, którą, swoją drogą, widziałem przedwczoraj w telewizji, jak opowiadała o niemieckim zagrożeniu i wcale nie robiła wrażenia osoby zdesperowanej, jestem pod wrażeniem. 20 milionów złotych długu to jest wynik, który musi robić wrażenie.
      Przeprowadziłem internetowe śledztwo i wiem już, jak to się stało, że posłanka Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk tak naprawdę nie dość że nie ma nic, to jeszcze znalazła się w pełnej dyspozycji Systemu. Otóż cztery lata temu, mąż Pani Poseł, Krzysztof Mielewczyk, popularnie w Europie zwany „królem puchu”, kupił sobie helikopter, i kiedy się uczył nim latać, spadł na ziemię i umarł, stawiając swoją żonę wobec wyboru: albo machnąć na tę całą forsę ręką i mięć święty spokój, czy wszystko, włącznie z długami, zachować. Dorota Arciszewska-Milewczyk, posłanka Prawa i Sprawiedliwosci, postanowiła zaryzykować i dziś, jak czytam, żyje wyłącznie z poselskiej pensji w wartej jakieś 4 miliony posiadłości, jeździ starym mercedesem, ma 235 tys. złotych oszczędności, a więc o 265 tys. mniej niż przed rokiem, plus zaciągnietą w ubiegłym roku pożyczkę w wysokości 165 tysięcy złotych i 15 tys. debetu na karcie. Na co? Tego nie wiemy. Możemy się domyślać, że na życie.
     Powstaje pytanie, komu Pani Poseł jest winna te 20 baniek? Tu zaskoczenia nie ma. Tak jak my wszyscy, ona zalega bankom – w jej akurat wypadku, mamy naturalnie SKOK-i  Urzędowi Skarbowemu, ZUS-owi, no i jeszcze tam komuś, ale, jak widać, ani jedni ani drudzy, ani tym bardziej nasze SKOK-i, nie mają do niej jakichkolwiek pretensji, uznając że tak jak jest, jest dobrze. A co my? No, gdy chodzi o nas, możemy najwyżej sobie poplotkować, ewentualnie pójść na loda. Zwłaszcza gdy, jak się okazuje, ów śp. Milewczyk, to wcale nie był ktoś w tym towarzystwie szczególnie szczególny. Wsród obecnych posłów, jest kilku, którzy od Mielewczyka są znacznie lepsi, gdy chodzi o majątek, a gdzy chodzi o długi również nie mają się czego wstydzić. I do tego nie muszą nawet mieć legitymacji PiS-u.
     I, z tego co widzę, wszyscy czują się znakomicie i nie sądzę, by oni akurat podzielali nasze obawy, gdy chodzi o walkę, czy to o sprawiedliwe sądy, czy ewentualnie o Konstytucję. A ja? No ja muszę już kończyć, bo gonią mnie terminy.


Zachęcam wszystkich do zaglądania do księgarni pod adresem www.basnjakniedzwiedz.pl. Polecam szczerze i uczciwie. 

11 komentarzy:

 1. Granica między życiem a śmiercią zawsze jest mikroskopijna, tylko my staramy się o tym nie myśleć, póki okoliczności nas nie zmuszą.

  OdpowiedzUsuń
 2. No to poplotkujmy, bo tu na lody raczej nie pójdziemy. Ciekawe wtedy, czy tylko posłowie aktualnej władzy żyją sobie tak spokojnie z milionami długów, a banki, ZUS i US im spokojnego snu nie zakłóca? (ja co prawda nie wiem, czy oni na pewno dobrze w nocy śpią, ale załóżmy że tak). Bo jeśli nie tylko, a tak w sumie rozumiem z Pana tekstu, to jest jeszcze ciekawiej. Porozumienie ponad podziałami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że nie w tym rzecz. Toyah dotknął tu (ale to jeden z wielu jego tekstów na ten temat, a i książka jest) kwestii mocno biblijnej. Chyba żadna jeszcze generacja nie żyła w czasach tak dobitnue pokazujacych marność pieniądza. Pieniądz współczesny nie ma żadnej realnej wartości. To cyferki w systemie, które mozna zmienić jednym ruchem. Tym bardziej dotyczy to wielkich majątków i długów. A mimo to nadal wolimy służyć mamonie niż Bogu. Chyba nawet bardziej niż kiedykolwiek.

   Usuń
  2. Możliwe. To nawet lepiej, kiedy w tekście można odnaleźć więcej niż jedną refleksję.

   Usuń
 3. Życie i śmierć, a w przerywniku SKOKI.
  Etykiety wielce znaczące: król puchu, władza.
  Myślałem, że chociaż na tym blogu nie będzie pisaniny o tych SKOK-ach ale pomyliłem się.
  Coś mnie się zdaje, że na pisaniu o SKOK-ach można zarobić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @bankrut
   Już to widzę, co by się działo, gdybym tę informację ukrył.

   Usuń
 4. Czyli...w przypadku posła/posłanki kasa idzie przed polityką. Może i dobrze - wtedy taki poseł/posłanka są bardziej odporni na kolejną, nie zawsze legalną kasę. Oczywiście bez gwarancji owej odporności. Czyli...system amerykański górą!

  OdpowiedzUsuń
 5. Człowiek który ma długi liczone w milionach, nie jest biedny. Biedak może mieć długów na tysiąc, dwa, dziesięć tysięcy, ale nie na miliony. Na takie długi stać tylko bogaczy. A jeden znajomy mawia: "lepiej mieć długi, jak krótki".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo i pojęcie długu jest dziś bardzo względne.

   Usuń
 6. To ja jestem ciekaw ile Joanna Lichocka ma dlugu

  OdpowiedzUsuń